رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل روابط بین الملل مطرح كرد: رویارویی جهان با آمریکای ورشکسته

کارشناس مسائل بین الملل درباره وضعیت امروز آمریکا گفت: در دو سال گذشته با سیاست های غلطی که ترامپ ایجاد کرده است، اروپایی ها نیز در مقابل آمریکا ایستاده اند.

1397/04/31
|
09:00

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع واکنش جهانی به صحبت های ترامپ و با حضور دکتر علیرضا مهرابی کارشناس مسائل روابط بین الملل به روی آنتن رفت.

علیرضا مهرابی در آغاز با بیان اینکه آمریکا بعد از فروپاشی شوروی قدرت جهانی خودش را به نظام بین الملل تحمیل کرد، گفت: حقیقت آن است که این آمریکا نتوانست نظام بین الملل را تک قطبی کند زیرا آمریکا سابقه خوش آیند و مطلوبی را با کشورهای دیگر ایجاد نکرد. به عنوان مثال آمریکا در کودتاهای مختلف خودش را درگیر کرد و دیکتاتورهای مختلف در خاورمیانه ایجاد کرد و مقاومت های طولانی مدت مقابل انقلاب های جهانی از دلایل افول محبوبیت آمریکا است.

وی افزود: نقطه مقابل اقدامات آمریکا، کشورهای انقلابی بودند و به عنوان رقیبی جدی برابر آمریکا ظهور کردند. همچنین قدرت های نوظهوری در طول سالیان گذشته ایجاد شدند که این کشورها احساس می کردند توسط آمریکا و با توسل به صندوق بین المللی پول و دلار دارند چپاول می شوند و به همین دلیل از نظر اقتصادی دارای قدرتی مستقل شدند که چین و روسیه نمونه بارز آن هستند.

کارشناس مسائل بین الملل درباره وضعیت امروز آمریکا تصریح کرد: امروز با آمریکایی ورشکسته روبرو هستیم که پرونده های زیادی از شرق آسیا و آمریکای جنوبی باز کرده است. در دو سال گذشته با سیاست های غلطی که ترامپ ایجاد کرده است، اروپایی ها نیز مقابل آمریکا ایستاده اند. درحالیکه اروپایی ها در گذشته همراه با آمریکا بودند، امروز مقابل ایالات متحده آمریکا ایستاده اند و این نشان از بحران جدی نظام تک قطبی است که آمریکایی ها در طول چهل سال گذشته دنبال کرده اند.

وی با اشاره به مباحثی که پیرامون نقش روسیه در انتخابات آمریکا مطرح است، اظهار کرد: روس در گذشته پرونده های زیادی در کشورهای مختلف مانند گرجستان و آسیای مرکزی داشتند که پوتین این پرونده ها را جمع کرد یعنی روسیه ای را تعریف کرد که خیلی علاقه مند نیست در آن سوی مرز خودش، پرونده هایی را ایجاد کند که مقابل حل و فصل آن ها، مجبور باشد به آمریکا، چین و دیگر کشورها، باج دهد.

مهرابی ادامه داد: در آمریکا اما وضعیت سردرگمی وجود دارد زیرا سیاسیون آمریکایی در طول سالیان گذشته، پرونده هایی را در نظام بین الملل باز کردند که حالا گریبان این کشور را گرفته است. حقیقت آن است که آمریکا قربانی لابی های صهیونیستی است و خود آمریکایی ها تصمیم گیرنده اصلی نیستند و صهیونیست ها هر روز برای آمریکا هزینه درست می کنند.

دسترسی سریع
رویداد