رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس ارشد مسائل غرب آسیا: رژیم صهیونیستی با تجهیز تروریست ها بحران سوریه را شعله ور کرد

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا گفت: رژیم صهیونیستی نقش مهمی در بحران سوریه با تجهیز و تدارک گروه های تروریستی داشته است.

1397/05/08
|
12:00

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع تحلیل جنگ سوریه و با حضور دکتر محمد رضا حاجیان کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا روانه آنتن شد.

محمد رضا حاجیان در آغاز با بیان اینکه سه جبهه عمده در سوریه وجود دارد، گفت: جبهه جنوب تقریبا در حال پایان یافتن است؛ در این جبهه مناطقی هستند که هم مرز با فلسطین اشغالی و کشور اردن قرار دارند و ارتش سوریه عملیات خود را برای پاکسازی این مناطق آغاز کرد که بعضی از مناطق با مصالحه و بعضی دیگر با عملیات نظامی آزاد شده است و احتمالا در هفته های آینده نیز این مناطق آزاد می شوند.

وی افزود: منطقه دوم درگیری ها و جبهه دوم، در بخش هایی از استان رقه، حسکه و دیرالزور است که البته بعضی از بخش های شرقی رودخانه فرات را نیروهای کردی با همکاری آمریکایی ها تحت تسلط خودشان قرار داده اند. ارتش سوریه البته سعی کرده است با گفتگو با کردها مشکل را حل کند و هنوز عملیاتی را علیه این افراد انجام نداده است. نیروهای کرد به آمریکایی ها به عنوان نیروی پشتیبان اتکا کرده اند اما آمریکایی ها حاضر نیستند تا حد زیادی وارد شوند و به همین دلیل این نیروها سعی می کنند با گفتگو با دولت سوریه یکسری امتیازات دریافت کنند.

وی افزود: البته محتوا و نتایج گفتگوها هنوز به طور رسمی مشخص نشده است اما احتمال اینکه بحران این منطقه به وسیله سازش بین دولت مرکزی سوریه و مسلحین کرد، پایان بیابد، زیاد است.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا بیان کرد: منطقه دیگری که در سوریه درگیری همچنان وجود دارد استان ادلب و بخشی از استان حلب است که هم مرز با ترکیه هستند. البته با توجه به توافقی که بین دولت سوریه، ترکیه و روسیه انجام گرفته است، احتمال انجام عملیات وجود ندارد یعنی ارتش سوریه نمی خواهد خودش را در همه جبهه ها درگیر کند و به احتمال زیاد، این منطقه آخرین منطقه ای خواهد بود که برای آن تصمیم گیری خواهد شد.

وی در ادامه به نقش رژیم صهیونیستی اشاره کرد و عنوان داشت: رژیم صهیونیستی نقش مهمی در بحران سوریه با تجهیز و تدراک گروه های تروریستی داشته است. این رژیم امیدوار بود بتواند دولت قانونی سوریه را ساقط کنند و کسانی که به آنها هم سو هستند سر کار بیایند اما امروز شاهد هستیم نقشه آنها برهم خورد است.

دسترسی سریع
رویداد