صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس بازار بورس با اشاره به رشد ناگهانی و خیره‌کننده 2500 واحدی بورس و افت 70 درصدی ارزش ریال طی روزهای اخیر گفت: عمده دلیل آن به افزایش نرخ دلار و سکه باز می‌گردد.

کیوان شیخی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان این‌که نوسانات در این بازار بر روی قدرت خرید مردم و همچنین کاهش ارزش پول ملی موثر بوده است، تصریح کرد: همین عوامل باعث شده که بازار سرمایه دچار جهش شود.

وی با بیان این‌که نوسانات در نرخ ارز بر روی درآمد شرکت‌های صادرات محور و شرکت‌هایی که محصولات خود را به صورت دلار عرضه می‌کنند، تاثیر گذار بوده است، افزود: در همین راستا سهام این نوع شرکت‌ها در مدت اخیر به صورت فزاینده‌ای مورد توجه فعالان بازار و سرمایه قرار گرفته است.

این کارشناس بازار بورس با بیان این‌که بازار‌های موازی بورس اوراق بهاداربرای سرمایه‌گذارانی که دارای پس‌انداز کم و یا پس‌انداز زیاد هستند ریسک زیادی را به همراه دارد، تصریح کرد: در همین چارچوب اینگونه افراد بیشتر به دنبال این هستند که در شرکت‌هایی که فعالیت تولیدی دارند ،سرمایه‌گذاری کنند.

شیخی با اعتقاد بر این‌که سیاست‌های غلط اقتصادی دولت در طول چهار سال گذشته باعث افزایش نقدینگی در کشور و همچنین ایجاد نوسانات شدید در بازار ارز شده است، در بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: در اثر این نوسانات شاهد افت 70 درصدی ارزش پول ملی کشور هستیم که این باعث ایجاد نگرانی‌های عمده در بین مردم شده است.

وی در پایان با بیان این‌که افزایش ارزش شاخص‌های بورس در طی مدت اخیر ناشی از افزایش سودآوری شرکت‌های حاضر در بازار بورس نبوده بلکه ناشی از افزایش ارزش جایگزینی بوده است، ادامه داد: اخباری شنیده می‌شود که دولت به دنبال ادامه دادن به سیاست‌های انقباضی است در حالی این سیاست‌های انقباضی پول مردم را به سمت بانک‌ها سوق می‌دهد و این یک زنگ خطر است ،چرا که مانع از آن می‌شود که نقدینگی به سمت تولید سوق پیدا کند.

مرتبط با این خبر

  • حاکمیت دولت بر اقتصاد موجب تشدید بحران است

  • افزایش نرخ تورّم، عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است

  • تورم؛ عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است +صوت

  • حذف صفر با افزایش تورم محکوم به شکست است

  • صادرات در شرایط افت ارزش پول ملی اشتباه محض است

  • کل درآمدهای نفتی به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود!

  • ارزش واقعی دلار 2000 تومان است

  • کاهش ارزش پول ملی با هدف صادرات، توجیه پذیر نیست