رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل غرب آسیا: حمایت مردم ترکیه از لیر؛ حمایت از آنکارا برابر واشنگتن

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اختلافات امریکا و ترکیه گفت: مردم ترکیه احساس کردند باید از دولت خود حمایت کنند و در این راستا به صورت جدی وارد صحنه شدند .

1397/05/29
|
14:00

حسن لاسجردی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو ، با بیان این‌که ترکیه و آمریکا در مورد برخی از مسائل منطقه چون سوریه و نحوه‌ی مواجه‌ با کردها در این منطقه اختلاف نظر جدی دارند، ادامه داد: از دیگر سو ترک‌ها معتقد بودند که یک کشیش آمریکایی که در سفارت واشنگتن در آنکارا اقامت دارد در کودتای 2016 ترکیه دست داشته و به نوعی از حامیان فتح‌الله گولن محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: دستگیری این کشیش آمریکایی و همچنین عدم پذیرش درخواست ترکیه از سوی آمریکا جهت استرداد فتح‌الله گولن ( عامل کودتا در ترکیه به ادعای مقامات این کشور )همه باعث شد که بحران انباشته در روابط دو کشور سرباز کند و ترامپ به صورت رسمی و علنی ترکیه را تهدید کند.

لاسجردی بیان کرد: مردم ترکیه در این زمینه احساس کردند که یک منازعه نابرابر بین ترکیه و آمریکا شکل گرفته و در همین رابطه با فروش دلارهای خود تلاش کردند که از لیر واحد پولی ترکیه حمایت کنند و یک نوع وحدت و انسجام بین مردم این کشور شکل گرفت.

وی تصریح کرد: البته در این قضیه سرمایه‌گذاری چندین ده میلیاردی قطر نیز در ترکیه موثر بود. با توجه به این‌که قطر و عربستان سعودی با یکدیگر دچار اختلاف جدی هستند و در جریان این اختلافات ترک‌ها از قطر حمایت کردند.

لاسجردی افزود: بنابراین در بحران به وجود آمده بین آمریکا و ترکیه نیز قطری‌ها پا به میدان گذاشتند و اعلام کردند که در ترکیه سرمایه‌گذاری خواهند کرد و همین موضوع فشار روانی به ترکیه و ادامه ارزش لیر این کشور را کاهش داد.

دسترسی سریع
رویداد