رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل بین الملل: دیدارکری و ظریف در راستای تامین منافع ملی ایران!

کارشناس مسائل بین الملل، بااشاره به اخبار منتشر شده در ارتباط با دیدار جان کری با محمدجواد ظریف گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از هرابزاری برای تامین منافع ملی بهره ببرد و این دیدارها درهمین چارچوب صورت گرفته.

1397/06/25
|
14:30

نوذر شفیعی، در مصاحبه برنامه «رویداد »رادیو گفت و گو،با تاکید بر اینکه یکی از ابزارهای ما در آمریکا در عرصه دیپلماسی ،تیم دولت قبلی این کشور است ،گفت: آنها در چارچوب برجام تا حدودی نشان دادند که منعطف تر از تیم ترامپ هستند. به نظرم شخص جان کری اوباما و دیگر دولتمردان سابق کاخ سفید در روند موکرات ها یک پتانسیل قوی برای ایران جهت پیشبرد منافع مان هستند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بخشی از مشکلات کشور در حال حاضر ناشی از تحریم‌ها و رفتار ترامپ در برابر ایران است، ادامه داد: در مقابل ایران با رایزنی با کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه و استفاده از پتانسیل ای که در آمریکا وجود دارد باید تا آنجا که می تواند اثرات این اقدامات را خنثی کند.

شفیعی به در پیش بودن انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا اشاره کرد و گفت :یکی از دلایلی که ترامپ و دیگر دولتمردان کاخ سفید در برابر دیدار های کری با ظریف واکنش نشان داده‌اند این است که آنها از این موضوع می خواهند برای بدنام کردن دموکرات‌ها و ارتقاء جمهوری‌خواهان استفاده کنند بنابراین از این شیپور برای تاثیرگذاری بر فضای انتخابات آمریکا استفاده می‌کنند .

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین در مورد تلاش وزیر امور خارجه آمریکا برای ایجاد اختلاف بین ایران و چین به بهانه وضعیت مسلمانان در چین اظهار کرد :جنگ فرقه‌ای در دنیای اسلام و خاورمیانه به نوعی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا است، آمریکایی‌ها جنگ تمدن ها را به جنگ درون تمدنی و درون اسلام تبدیل کرده اند امروز هم آنها موضوع مسلمانان چین را فقط در راستای اهداف خود و ایجاد اختلاف بین چین و ایران مطرح می کنند و گرنه آن ها هیچ وقت به معنای واقعی دغدغه مسلمانان را نداشتند و فقط از این موضوع برای ایجاد حساسیت در جهان اسلام و همچنین به وجود آوردن اختلاف بین ایران و چین استفاده می‌کنند.

وی در پایان صحبت‌های خود با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: آمریکایی ها از هر ابزاری که ایران را در تنگنا قرار دهد، استفاده می کنند و ما باید در این ارتباط دیپلماسی هوشمندانه داشته باشیم.

دسترسی سریع
رویداد