صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس پیشین بانک مرکزی،با بیان اینکه نرخ تعادلی ارز قابل اعلام نیست، تاکید کرد:نرخ تعادلی ارز را بانک مرکزی مشخص می کند ولی این بانک نباید این نرخ اعلام کند، بلکه باید آن را اعمال کند.

طهماسب مظاهری، در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت وگو، در ارتباط با تحولات اخیر در بازار ارز و کاهش قیمت دلار خاطرنشان کرد: اگر دولت سیاست‌های اقتصادی صحیح و سنجیده اتخاذ کند بازار به سمت ثبات آرامش و اجتناب از نوسانات شدید حرکت می کند .

این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از برخی از سیاست های ارزی و مالی کشور در چند ماه اخیر اظهار کرد: انکار بازار آزاد ارز، از سوی دولت در تشدید نوسانات ارز موثر بود و این نوسانات باعث شد که مردم برای حفظ سرمایه خود اقدام به تبدیل دارایی هایشان به ارز کنند و این منجر به افزایش تقاضا در بازار ارز شد .

وی با بیان اینکه اعمال برخی از سیاست‌های نسنجیده و مصاحبه های غیر دقیق ، در افزایش نگرانی های مردم و تشدید هجوم آنها به بازار ارز موثر بود ،خاطرنشان کرد: در چند هفته اخیر ،خوشبختانه می بینیم که سیاست های غیر دقیق و لحظه ای ، جای خود را به سیاست های پخته و سنجیده داده است و ارسال علائم این سیاست های سنجیده به بازار ارز، باعث شده که تا حدودی نوسانات موجود در این بازار کاهش پیدا کند .

رئیس پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه وقتی قیمت ارز تعادل داشته باشد ،صادرات نیز افزایش پیدا می کند و از طرف دیگر ،این زمینه برای تولیدکنندگان داخلی فراهم می شود که بتوانند با تولید کالاهای با کیفیت با کالاهای خارجی رقابت کنند، گفت :در چهار سال اول دولت آقای روحانی شاهد اعمال سیاست سرکوب ارزی بودیم ، بعد از برگزاری انتخابات، این سیاست رها شد و نتیجه آن به وجود آمدن نوسانات شدید در بازار ارز شد .

مظاهری با بیان اینکه در حال حاضر نرخ ارز در کشور بالاتر از نرخ تعادلی است و قیمت واقعی ارز در کشور 19 هزار تومان نیست،در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد : نرخ تعادلی ارز را بانک مرکزی مشخص می کند و باید این بانک، این نرخ را اعمال کند نه اینکه بخواهد آن را اعلام و رسانه ای کند.

مرتبط با این خبر

  • احتمال معامله ترکیه و عربستان برسر پرونده خاشقچی با نظارت آمریکا

  • قاچاق سوخت در کشور بیش از 80 هزار لیتر در روز است

  • کارت محمد بن سلمان تمام شده است

  • تکلیف کمک های مردمی واریز شده به جیب سلبریتی ها هنوز مشخص نیست

  • اراده کافی در بین مسوولان برای حل مشکلات کشور، وجود ندارد

  • مابه تفاوت 15هزار میلیاردی ارز پتروشیمی ها به جیب اقشار آسیب پذیر سرازیر می شود؟

  • اختلاف ایران و عربستان، بهانه فروش اسلحه های امریکایی بود

  • جمال خاشقچی، دارای گرایش اخوانی بود

  • کشورها تدابیر لازم را در برابر تحریم امریکا علیه ایران اندیشیده اند

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند