صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین الملل، گفت: آمریکا در سند هزینه های دفاعی خود در سال 2019 از دو کشور چین وروسیه بعنوان دشمن یاد کرده درحالیکه در سال 2018 در این سند از دوکشور یاد شده بعنوان رقیب نام برده بود.

حسن نامی، در مصاحبه با برنامه« رویداد »رادیو گفت و گو، در ارتباط با خروج آمریکا از پیمان موشکی« ای - ان-اف » که بین دولت واشنگتن و مسکو سالها قبل منعقد شده بود و همچنین محاصره چین با موشک های بالستیک اظهار کرد :این تصمیم را نیز باید به نوعی در راستای سیاست دولت ترامپ در خروج از تعهدات و قراردادهای بین المللی بین این کشور و دیگر کشورها و سازمان های بین المللی دانست‌.

وی با بیان اینکه آمریکا در سند هزینه ی دفاعی خود در سال 2019 از چین و روسیه به عنوان دشمن یاد کرده در حالی که در سال قبل از آن در این سند از آمریکا و چین به عنوان دو رقیب نام برده شده بود ،خاطرنشان کرد : در این سند ده دشمن برای آمریکا مشخص شده که در تهدید اول،نام چین قید شده است. آمریکایی ها معتقدند چین با پیشرفت های اقتصادی اش در حال تهدید کردن آمریکا است چرا که آنها به خوبی می دانند که در سال های اخیر رخنه اقتصادی برای تهدید کشور ها جایگزین رخنه اطلاعاتی و امنیتی شده است .

این مقام مسوول در مرکز مطالعات راهبردی همچنین به پیشرفتهای نظامی چین اشاره کرد و گفت : در حال حاضر چین موشک هایی را در اختیار دارد که می‌تواند از پدافند موشکی آمریکا عبور کند و در واقع رادار گریز است.

وی با بیان اینکه این موشک ها 13 تا 15 هزار کیلومتر برد دارد و می توانند سراسر خاک آمریکا را مورد هدف قرار دهند در بخشی دیگر از صحبت های خود را با رادیو گفتگو خاطرنشان کرد:به نظر می رسد که ترامپ دارد با دست خودش کاری می‌کند که آمریکا صحنه جهانی را ترک کند.

وی با اعتقاد بر اینکه قدرت هژ مونی آمریکا در حال سقوط است، اظهار کرد : دیگر آمریکا از قدرت و سلطه بین المللی که در گذشته بازها در این کشور در اختیار داشتند، برخوردار نیست.

نامی در پایان گفت: خروج احتمالی آمریکا از ناتو ضربه ی دیگری را به قدرت هژمونی درحال سقوط آمریکا وارد می کند .

مرتبط با این خبر

  • چرا جریانات راست افراطی در اروپا در حال قدرت گرفتن هستند؟

  • افکار عمومی اروپایی معتقد است که ترامپ فردی جنگ طلب است

  • عدم وفاق جامعه اسلامی صهیونیستها را جسور کرده

  • اروپا ازطریق«spv »می خواهد برنامه نفت برابر غذا را درمورد ایران اجرا کنند

  • چه موضوعی باعث افزایش تنش بین مکرون و ترامپ شد ؟

  • رکود در بازار خرید و فروش مسکن

  • چرا عربستان، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، محکوم شد ؟

  • اشتباهات ترامپ در سیاست خارجی فرصت خوبی برای دموکراتها

  • پیش بینی می شود مکانیزم مالی اروپا در اوایل سال 2019 اجرایی و عملیاتی شود

  • مردم بحرین در زندان بزرگی، گرفتار شده اند