صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین الملل، گفت: آمریکا در سند هزینه های دفاعی خود در سال 2019 از دو کشور چین وروسیه بعنوان دشمن یاد کرده درحالیکه در سال 2018 در این سند از دوکشور یاد شده بعنوان رقیب نام برده بود.

حسن نامی، در مصاحبه با برنامه« رویداد »رادیو گفت و گو، در ارتباط با خروج آمریکا از پیمان موشکی« ای - ان-اف » که بین دولت واشنگتن و مسکو سالها قبل منعقد شده بود و همچنین محاصره چین با موشک های بالستیک اظهار کرد :این تصمیم را نیز باید به نوعی در راستای سیاست دولت ترامپ در خروج از تعهدات و قراردادهای بین المللی بین این کشور و دیگر کشورها و سازمان های بین المللی دانست‌.

وی با بیان اینکه آمریکا در سند هزینه ی دفاعی خود در سال 2019 از چین و روسیه به عنوان دشمن یاد کرده در حالی که در سال قبل از آن در این سند از آمریکا و چین به عنوان دو رقیب نام برده شده بود ،خاطرنشان کرد : در این سند ده دشمن برای آمریکا مشخص شده که در تهدید اول،نام چین قید شده است. آمریکایی ها معتقدند چین با پیشرفت های اقتصادی اش در حال تهدید کردن آمریکا است چرا که آنها به خوبی می دانند که در سال های اخیر رخنه اقتصادی برای تهدید کشور ها جایگزین رخنه اطلاعاتی و امنیتی شده است .

این مقام مسوول در مرکز مطالعات راهبردی همچنین به پیشرفتهای نظامی چین اشاره کرد و گفت : در حال حاضر چین موشک هایی را در اختیار دارد که می‌تواند از پدافند موشکی آمریکا عبور کند و در واقع رادار گریز است.

وی با بیان اینکه این موشک ها 13 تا 15 هزار کیلومتر برد دارد و می توانند سراسر خاک آمریکا را مورد هدف قرار دهند در بخشی دیگر از صحبت های خود را با رادیو گفتگو خاطرنشان کرد:به نظر می رسد که ترامپ دارد با دست خودش کاری می‌کند که آمریکا صحنه جهانی را ترک کند.

وی با اعتقاد بر اینکه قدرت هژ مونی آمریکا در حال سقوط است، اظهار کرد : دیگر آمریکا از قدرت و سلطه بین المللی که در گذشته بازها در این کشور در اختیار داشتند، برخوردار نیست.

نامی در پایان گفت: خروج احتمالی آمریکا از ناتو ضربه ی دیگری را به قدرت هژمونی درحال سقوط آمریکا وارد می کند .

مرتبط با این خبر

  • سفرهای دیپلماتیک منطقه ای موجب ناکامی پروژه ترامپ می شود +صوت

  • در بودجه 98 هیچ گونه تغییر یا افزایش قیمت بنزین لحاظ نشده است +صوت

  • بازار رهن و اجاره متاثر از تولید مسکن است +صوت

  • تعریف روابط راهبردی جدید با سوریه از محورهای سفر وزیر خارجه است +صوت

  • عدم وجود روابط بانکی مانعی برای انتقال ارز صادراتی +صوت

  • اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گام بزرگ برای رونق تولید +صوت

  • برای رفع مشکلات تولید نیازمند بخش بازرگانی قوی هستیم +صوت

  • اروپا در اینستکس به دنبال حداکثر امتیاز و حداقل همکاری است +صوت

  • اولویت دولت در جبران خسارت سیل، بودجه جاری باشد +صوت

  • مرزهای زمینی ترکیه با سوریه انتقال النصره را تسهیل می کند +صوت