رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

كارشناس مسائل غرب آسیا: پرونده جمال خاشقچی و تاثیر آن برآینده محمد بن سلمان +صوت

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، اظهار کرد:عربستانی‌ها تلاش می‌کنند که دست‌های محمد بن سلمان را از جنایت قتل جمال خاشقجی پاک کنند و افراد درجه دو و سه اطراف ولیعهد را در این زمینه متهم کنند.

1397/08/30
|
14:00
|

اصغر زارعی ، درمصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان این که در حال حاضر دو ماه از قتل جمال خاشقجی می‌گذرد و در این دو ماه شاهد انتشار اسناد جدیدی از دست داشتن شخص محمد بن سلمان در این جنایت هستیم، گفت: در حالی که مقامات ترکیه با انتشار برخی از اسناد بر این موضوع صحه گذاشتند که شخص بن سلمان در این جنایت دخیل بوده ولی مقامات کاخ سفید و همچنین مقامات ارشد آل سعود تلاش دارند که دست‌های محمد بن سلمان را ا این جنایت پاک کنند و او را بی‌اطلاع در این زمینه معرفی کنند.

وی با بیان اینکه اسناد منتشر شده از سوی ترکیه نشان می‌دهد که قتل جمال خاشقجی برنامه‌ریزی شده بوده و تمام مقامات ارشد آل سعود از برنامه‌ریزی انجام شده برای این قتل آگاه بوده‌اند، اظهار کرد: با توجه به اسناد منتشر شده سعودی‌ها دیگر نمی‌توانند به راحتی دست داشتن محمد بن سلمان را در این جنایت کتمان کنند.

زارعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد برخی از احتمالات در مورد آینده محمد بن سلمان تصریح کرد : این ولیعهد جوان و ماجراجو تاکنون مشکلات عدیده‌ای را برای آل سعود ایجاد کرده و هزینه سنگینی را به حامیانش از جمله کشورهای اروپایی و امریکا از نظر حیثیتی وارد کرده است. با توجه به این وضعیت به نظر می‌رسد که آل سعود و هم‌پیمانانش به دنبال آلترناتیوی برای محمد بن سلمان هستند و تلاش دارند فردی را در مسند امور در این کشور قرار دهند که پرونده سیاهی چون بن سلمان را نداشته باشد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات کنونی دولت آل سعود در داخل عربستان ادامه داد: اکنون دولت ریاض در پرونده‌های بسیاری گرفتار شده است که از جمله آنها به تجاوز خانمانسوز به یمن اشاره کرد. در حالی که چهار سال از این جنگ می‌گذرد، عربستانی‌ها تاکنون نتوانسته‌اند به هیچ دستاوردی نائل شوند و از دیگر سو طی مدت اخیر شاهد افزایش فشار افکار عمومی بر این کشور جهت پایان دادن به جنگ یمن هستیم.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان صحبت‌های خود در این برنامه رادیویی تاکید کرد: عربستان دیگر تحمل به دوش کشیدن این حجم از مشکلات را ندارد و در همین چارچوب مجبور است که به برخی از پرونده‌هایی که اکنون با آن روبروست، خاتمه دهد و اصلاحاتی را در کشور خود ایجاد کند.

دسترسی سریع
رویداد