صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ،تاکید کرد: مرجع نهایی تصمیم گیری در ارتباط با لایحه« سی اف تی» مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

سید حسین نقوی حسینی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو ، در ارتباط با رفع ایرادات شورای نگهبان از سوی مجلس در مورد لایحه سی اف تی اظهار کرد: بعد از بازگشت لایحه سی اف تی از شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی ایرادات و رفع شورای نگهبان به این لایحه تاکنون دو جلسه برگزار کرده است.

وی ادامه داد: ایرادات شورای نگهبان به این لایحه 22 مورد است که از این 22 مورد حدود 10 ایراد شکلی است و این به حق تحفظی برمی‌گردد که دولت برای عضویت در این کنوانسیون در نظر گرفته است، 12 مورد از ایرادات شورای نگهبان نیز به محتوای خود کنوانسیون برمی گردد.

این نماینده مجلس در مصاحبه با رادیو گفت وگو با بیان اینکه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از 10 مورد ایراد شکلی شورای نگهبان‌، برخی از آنها را رفع کرده است ، گفت ؛ در مورد 12 ایراد محتوایی عملاً کمیسیون امنیت ملی و صحن علنی مجلس نمی‌تواند اقدامی انجام دهد چراکه موارد مندرج در کنوانسیون ثابت هستند و ما نمی توانیم در محتوا تغییری ایجاد کنیم.

نقوی حسینی با بیان اینکه با توجه به این موضوع و رفت و برگشتی که این لایحه بین مجلس و شورای نگهبان داشته و خواهد داشت، تصمیم گیری نهایی در مورد این موضوع بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود، افزود : البته مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیش از این در قالب کمیسیون‌هایی لایحه سی اف تی را بررسی کرده است ، ایرادات اساسی به آن گرفته و نظرات خود را به شورای نگهبان ارسال کرده چنانکه دبیر محترم شورای نگهبان ایرادات مجمع را نیز به مجلس ارسال کرده است .

وی گفت : با توجه به روند قبلی به نظر می رسد که مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایرادات اساسی به این لایحه دارد و حل موضوع مطرح شده سخت خواهد بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در رادیو گفت وگو در ارتباط با برخی اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه اروپایی ها شرط همکاری مالی و تجاری خود با ایران را پیوستن تهران به اف ای تی اف اعلام کرده‌اند ، افزود : مانع روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا اف ای تی اف یا سی اف تی نیست بلکه اروپایی ها از تحریم های ثانویه و جریمه های مالی آمریکا می ترسند و برای اجرا نکردن تعهدات خود در برجام ،بهانه پیوستن ایران به اف ای تی اف یا سی اف تی را مطرح می کنند .

مرتبط با این خبر

  • خروج آمریکا از برجام، ضربه به اعتماد بین الملل بود

  • قانون درباره مدیران دو تابعیتی جوابگو نیست

  • گزارش واهی آمریکا علیه ایران، صرفا ابزار سیاسی برای فشار به ایران است

  • اروپایی ها مذاکره را برای مذاکره می‌خواهند نه به نتیجه‌‌‌‌‌‌ رسیدن یک موضوع

  • بهانه اروپایی ها برای عملی نکردن تعهداتشان، پذیرفتنی نیست

  • سناریوی احتمالی گام چهارم/ ایران باید در همکاری با آژانس تجدیدنظر کند

  • تعداد مدیران با تابعیت مضاعف فراوان و قابل توجه است/ خلا قانونی در دو تابعیتی ها نداریم

  • بهانه آمریکایی ها برای تداوم تحریم ها، خود جمهوری اسلامی است +صوت

  • کاهش تعهدات برجامی ایران، بر اساس مفاد برجام است

  • هوشیاری اطلاعاتی امنیتی ایران/ همکاران منطقه ای امریکا شناسایی می شوند