رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: ناکارآمدی مناطق آزاد سندیت ندارد +صوت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مناطق آزاد با ایجاد بیش از 3 هزار شغل به توسعه ی اشتغال کمک کرده است لذا کسانی که می گویند این مناطق فاقد منفعت است باید دلیل قانع کننده بیاورند.

1397/10/03
|
10:22

دکتر کاظم دلخوش،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع افزایش مناطق آزاد به خواست نمایندگان مجلس اظهار داشت: در خصوص مناطق آزاد قطعا باید همه بدانند که وجودش بسیار اثر گذار و مفید بر اقتصاد و اجتماع است و به جهت ارتباط بین ایران با کشورهای دیگر ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه مناطق آزاد در حاشیه ی مرزها و درون شهرهایی که در حاشیه ی مرزها قرار دارند تشکیل می شود از این جهت باعث استفاده ی بهینه از بیابان ها و مناطق غیر قابل استفاده خواهد بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان کرد: در یک کلام ایجاد اشتغال و امنیت در حریم مرزهای ما جزء برجسته ترین منافع مناطق آزاد برای کشور است.

دلخوش خاطر نشان کرد: اگر شخص یا اشخاصی مخالف وجود مناطق آزاد و نیز منکر منافع آن برای کشور هستند باید با سند پی گیر این قضیه و ادعا شوند.

وی در ادامه ی سخنان خود در رادیو گفت و گو بیان داشت: بنده بعنوان کسی که از ایجاد 3 منطقه ی آزاد در کشور دفاع کرده ام اعتقاد دارم مناطق آزاد برای ایران نه تنها بسیار بسیار مفید فایده است بلکه نقص در آن بسیار کم است لذا اگر نقصی هست نباید به همه ی مناطق آزاد تعمیم داده شود.


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بار دیگر ضمن تاکید بر اینکه مناطق آزاد به مثابه ی بازویی بنیادین در ایجاد اشتغال است در برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری به مناطقی نظیر خرمشهر،چابهار،انزلی،ماکو و ارس می روند چرا که این مناطق از حالت بلا تکلیفی خارج شده و به نقطه ای امیدوار کننده در اقتصاد تبدیل شده اند.

دکتر دلخوش اظهار داشت:در همسایگی ما بسیاری از کشورها در حال ایجاد مناطق آزاد هستند لذا اگر ایران در این خصوص قصوری داشته باشد گوی سبقت را در اختیار آنها قرار داده ایم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بخش زیادی از تولید کنندگان کشور با توجه به معافیت 15 ساله ای که در اختیارشان قرار داده ایم در مناطق آزاد مشغول به کار هستند و همه چیز در این خصوص شفاف است ضمن آنکه بخشی از مناطق آزاد نیز به فروشگاه ها اختصاص دارد و همه چیز در مناطق آزاد در حال پیشرفت است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هزینه ها به منظور ایجاد مناطق آزاد چقدر است؟به رادیو گفت و گو گفت: طبق ماده ی 27 قانون مناطق آزاد،ما اینگونه اختیارات (از قبیل واگذاری و فروش زمین) را به هیئت مدیره ی مناطق آزاد واگذاشته ایم لذا درآمد و هزینه های مناطق آزاد از خود این مناطق تامین می گردد بطوریکه تاکنون دیده نشده که دولت و مجلس هیچگونه اعتباری به آنها اختصاص دهند.


دلخوش در پایان با اشاره به اینکه در 7 نقطه ی ایران منطقه ی آزاد ایجاد شده بیان داشت: ما نمی توانیم ایران را با ژاپن مقایسه کنیم اما در منطقه ی آزاد ارس بیش از 3 هزار شغل ایجاد کرده ایم لذا بودن مناطق آزاد به صرفه تر از عدم وجود آنهاست.

دکتر هدایت خادمی،عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص در پاسخ به اینکه آیا در مناطق آزاد ایران به معنای واقعی اشتغال ایجاد شده است؟ اذعان کرد: بنده از مناطق آزاد بسیاری از کشورها بازدید کرده ام و شاهد ایجاد تولید در آنها بوده ام بطوریکه مناطق آزاد باعث درآمدزایی و توسعه ی این کشورها شده است اما در ایران چنین تحولی به واسطه ی مناطق آزاد دیده نمی شود.

وی تصریح کرد: علت پسرفت ایران در خصوص مناطق آزاد این است که به ناحق و غلط خود را با کشورهای محرومی نظیر افغانستان و پاکستان مقایسه می کند در حالی که با توجه به منابع 7 درصدی ما به حق باید با ژاپن و بسیاری کشورهای پیشرفته ی دنیا مقایسه شویم.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
رویداد