رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل شبه قاره هند : توسعه مناسبات با هند؛ ارتقای سطح بازیگری ایران در جهان

یک کارشناس مسائل شبه قاره هند ، با اشاره به سفرآتی ظریف به هند و اهمیت ارتباط با این کشور گفت: هند در حال تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ است و درهمین چهارچوب اغلب کشورها تمایل دارند با این قدرت بزرگ رابطه داشته باشند.

1397/10/16
|
11:00

نوذر شفیعی، درمصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه قدرت های بزرگ از پتانسیل خوبی برخوردار هستند که درعرصه بین المللی نقش‌آفرین باشند ،افزود: هند دارای ظرفیت‌های اقتصادی مهمی است و خود این کشور نیز تمایل دارد که با کشورهای مختلف روابط خوبی داشته باشد و اکنون با توجه به اینکه ما در تحریم آمریکا قرار داریم همکاری با هند می‌تواند مقداری از مشکلاتی که از ناحیه تحریم‌ها متوجه ایران شده است را تا حدی مهار کند .

وی با بیان اینکه به دلایل مشخص و خاصی آمریکا باهند رابطه خوبی دارد و در همین چهارچوب تقریباً هند را از تحریم‌های ایران مستثنی کرده است و ما می‌توانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم ،خاطرنشان کرد :مجموعه این عوامل باعث شده که ایران نگاه خاصی به هند داشته باشد و قطعا توسعه مناسبات ایران و هند می‌تواند از جهات مختلف به رفع مشکلات و ارتقاء بازیگری ما درسطح منطقه و جهان کمک کند.

این نماینده پیشین مجلس در پاسخ به سوال مجری برنامه رویداد رادیو گفت وگو مبنی بر این که ایران چه نقشی می تواند در حل مشکلات هند با پاکستان داشته باشد و چگونه باید توازن را در رابطه با این دو کشور حفظ کند،خاطرنشان کرد: ایران همواره سعی کرده که به شبه قاره هند به عنوان بخشی از حوزه تمدنی خود نگاه کند و چنین نگاهی نیز در آنها نسبت به ایران وجود دارد و در واقع ایران را به عنوان گهواره تمدنی خود قلمداد می‌کنند.

وی تصریح کرد: ما در رابطه با هند و پاکستان سعی کرده‌ایم که توازن را در تعامل با این دو کشور حفظ کنیم و به هر دو کشور نیز این موضوع را بیان کرده ایم که توسعه مناسبات ما با هر کدام از شما به ضرر دیگری نخواهد بود.

نوذر شفیعی با اعتقاد بر اینکه کشیدن خط لوله صلح و انتقال گاز ایران به هند و از آنجا به پاکستان می تواند یک نوع وابستگی متقابل بین هند و پاکستان ایجاد کند ،افزود : وابستگی متقابل باعث کاهش تنش‌ها می‌شود و به توسعه و رفاه کشورها کمک می‌کند و در همین چارچوب کشورهایی که در رفاه باشند؛ حاضر نیستند که رفاه شان به هر قیمتی تحت تاثیر قرار بگیرد.

دسترسی سریع
رویداد