صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین الملل بااشاره به تنشهای بین آمریکا و ترکیه در ارتباط با کردهای شمال سوریه اظهار کرد: ترامپ خطاب به مقامات ترکیه تاکید کرده که آنها حق ندارند نیروهای دموکراتیک کرد شمال سوریه را مورد حمله قرار دهند.

سید علی قائم مقامی ،در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو،در ارتباط با تهدید های اخیر ترامپ علیه اقتصاد ترکیه در صورتی که این کشور به کردهای سوریه حمله کند ،خاطرنشان کرد : در حال حاضر ترامپ در داخل آمریکا تحت فشارهای سیاسی است و در همین چارچوب تلاش می کند که با نوعی فرافکنی توجه افکار عمومی را از مسائل داخلی این کشور منحرف کند و به مسائل خارجی سوق دهد چنان که سیاست اخیرش در مورد ترکیه نیز در همین چارچوب است‌.

وی با اشاره به برخی از موارد اختلافی بین آمریکا و ترکیه در طی سالهای اخیر خاطرنشان کرد : این دو کشور در مورد گروه فتح الله گولن که ترکیه معتقد است که اعضای این گروه در سال 2016 قصد داشته اند در ترکیه کودتا کنند و همچنین در ارتباط با فعالیت بانک «خلق »ترکیه و بازداشت قائم مقام این بانک از سوی آمریکایی‌ها به اتهام پولشویی برای ایران ، اختلاف نظر دارند.

قائم مقامی همچنین با بیان اینکه از دیگر موارد اختلافی بین دولت های آنکارا و واشنگتن فعالیت گروه «پ ک ک »و همچنین نیروهای دموکرات کرد سوریه در شمال سوریه و شرق فرات است، تصریح کرد: ترک ها می گویند که این مناطق در سوریه در دست تروریست هاست ما اجازه نمی‌دهیم که در این منطقه کریدور تروریستی به وجود آید‌.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با رادیو گفت و گو ، با بیان اینکه ترکیه با ادامه حکومت بشار اسد و ارتش سوریه مخالف است و تلاش می کند که دولت بشار اسد نتواند بر کل حاکمیت ارضی سوریه حاکم شود ،ادامه داد: این کشور در همین چارچوب از ارتش آزاد سوریه که متشکل از 13 گروه تروریستی حمایت می کند .

قائم مقامی با اشاره به سیاست آمریکا در ارتباط با گروه پ ک ک افزود: آمریکایی‌ها می‌خواهند از این گروه در کشورهایی چون عراق ،سوریه، ترکیه و حتی ایران در راستای منافع خود استفاده کنند ،ترک ها نیز در همین چهارچوب معتقدند که آمریکایی ها تجهیزات گسترده‌ای از نظر نظامی در اختیار پ ک ک قرار داده اند.

این کارشناس مسائل بین الملل به آخرین تماس تلفنی ترامپ و اردوغان در طی روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: بعد از درگیری‌های لفظی که بین دو کشور ایجاد شد روسای جمهور دو کشور به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند و در این تماس بر گسترش روابط اقتصادی و افزایش حجم معاملات بین آنکارا و واشنگتن تاکید کردند ، از دیگر سو در این گفتگو بار دیگر ترامپ خطاب به اردوغان تاکید کرد که ترکیه حق ندارد نیروهای دموکراتیک کرد سوریه را مورد حمله قرار دهد در حالیکه ارتش ترکیه در حالت تجمیع نیرو جهت حمله به این منطقه است.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه ترکیه و آمریکا می‌خواهند شمال سوریه و شرق فرات را تحت اشغال خود قرار دهند، اظهار کرد : در واقع این دو کشور در تلاش هستند که اجازه ندهند ارتش سوریه وارد شمال سوریه شود و دولت بشار اسد بر کل تمامیت ارضی سوریه حاکم شود.

مرتبط با این خبر

  • اروپایی ها، روغن ریخته را نذر امامزاده کرده اند

  • سعودی‌ها جایگاهی در آینده ی یمن نخواهند داشت

  • پیش شرط اروپاییها در مورد تعهداتشان در برجام و عملیاتی کردن «اینستکس»، غیر اخلاقی است

  • به نظر می رسد انتظارات آمریکا از نشست « ورشو »برآورده نشده است

  • نماینده های دولت در شورا بی طرف نیستند/ رای گیری به نفع کارفرمایی است

  • واردات کالا با ارز4200 تومان به نفع مردم نبود

  • یکی از اهداف سفر ظریف به لبنان ، ارسال پیام حمایت تهران از دولت جدید لبنان است

  • حذف چارتر به نفع مردم است

  • رسانه های غربی ، نتوانستند پیامی مبتنی بر«خیابان های خالی از جمعیت» از ایران مخابره کنند

  • ونزوئلا لقمه ای نیست که به راحتی از گلوی آمریکایی ها پایین برود