رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نایب رئیس كمیسیون بهداشت مجلس: ضرورت پرهیز از هزینه های غیر ضروری در طرح تحول سلامت +صوت

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس بیان کرد: برای رسیدن به اهداف طرح تحول سلامت، باید منابع مالی را مدیریت کرد تا در جهت خودش هزینه شود و از هزینه های غیر ضرور بپذیریم.

1397/11/06
|
15:12
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سرنوشت طرح تحول سلامت و با حضور دکتر محمد حسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و دکتر آبتین حیدرزاده سرپرست مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روانه آنتن شد.

محمد حسین قربانی در آغاز با بیان اینکه طرح تحول سلامت یکی از طرح های جامع و خوبی است که رضایت تمام اقشار جامعه را در بر داشته است، گفت: طرح سلامت یک طرح حاکمیتی و ملی بود که با تاکیدات مقام معظم رهبری و همکاری قوا انجام شد.

وی در عین حال تصریح کرد: طرح تحول با همه مزایا، نتوانست به طور کامل موفقیت کسب کند. در کشورهای توسعه یافته نیز اگر به آیتم های مثبت در طرح هایشان دست پیدا کرده اند، قطعا در یک بازه زمانی حداقل 30 ساله توانسته اند مشکلات شان را حل کنند. با همه مشکلاتی که در کشور از جمله عدمم تحقق منابع مالی و همچنین نبودن آمار و ارقام دقیق، زیرساخت ها و فرهنگ عمومی انتظار مشکلات در اجرای طرح تحول سلامت را داشتیم اما به هر حال باید به این طرح نمره قبولی داد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اظهارات نمکی، بیان کرد: سرپرست وزارت بهداشت بر ادامه پیدا کردن طرح تحول سلامت تاکید کرده است اما قطار این طرح باید مدیریت شود تا با آرامش مسیر خود را طی کند.

وی اظهار داشت: اگر در چارچوب قانون، منابعی که برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده است تخصیص داده شود و این اراده وجود داشته باشد و همچنین با احتساب درآمدهای اقتصادی وزارت بهداشت که حدود 75 هزار میلیارد تومان است، می توان طرح تحول سلامت را در مسیر صحیح مدیریت کرد. برای رسیدن به این مهم باید منابع مالی را مدیریت کرد تا در جهت خودش هزینه شود و از هزینه های غیر ضرور بپذیریم.

آبتین حیدرزاده در ادامه با بیان اینکه نسبت به صحبت های سرپرست وزارت بهداشت سوء برداشت شده است، گفت: صحبت های نمکی سرپرست وزارت بهداشت درباره بخش مالی طرح تحول سلامت به معنی مخالفت وی با طرح تحول سلامت نیست، بلکه با شیوه های اجرایی و بخشی از این طرح مخالف باشد.

وی تصریح کرد: طرح تحول سلامت صرفا یک بازوی درمانی ندارد هر چند بیشتر به بخش درمان توجه شده است. این طرح های بازوهای آموزشی و بهداشتی نیز دارد. البته لازم بود مردم حلاوت طرح تحول سلامت را بچشند و ببینند هزینه های درمانی شان کاهش پیدا کرده است تا بپذیرند دولت روی موضوعی سرمایه گذاری کرده است که برایشان ارزشمند است.

سرپرست مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: الان وقت آن است که مدیریت جدیدی روی طرح تحول سلامت ایجاد شود تا با سوق دادن منابع طرح تحول به بخش های درمان و پیشگیری، بر وضعیت سلامت مردم اثر مثبت بگذارند.

دسترسی سریع
رویداد