رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

شاه ویسی: تصمیم اخیر FATF در مورد ایران، استخوان لای زخم گذاشتن است

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: فرصت مشخص شده برای پیوستن ایران به FATF به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها امکان فشار بیشتر بر ایران را برای پیوستن به این سازوکار فراهم می کند.

1397/12/05
|
11:10

ساسان شاه ویسی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو ، با بیان این‌که در حال حاضر این ششمین دوره‌ای است که سازمان FATF در ارتباط با ایران چنین تصمیمی را می‌گیرد و با این اقدام به دنبال افزایش فشار روانی به ایران و واگذاری مسئولیت بیشتر به دولت ایران در این ارتباط است، تصریح کرد: در واقع آنها با این اقدام به قول ما ایرانیان «استخوان لای زخم می‌گذارند».

وی با اشاره به بیانیه اخیر FATF در ارتباط با ایران، خاطر نشان کرد: آنها در بیانیه اخیرشان همچون بیانیه‌‌های قبلی‌شان هم رویکرد مثبت و هم رویکرد تهدید داشتند، چنانکه تاکید کردند که اگر ایران در فاصله معین شده به این سازمان نپیوندد و تدابیر لازم را انجام ندهد، آنها اقدامات دیگری انجام می‌دهند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اعتقاد براین‌که در کشور قوانین لازم در راستای مقابله با پولشویی و همچنین مبارزه با تأمین مالی تروریسم وجود دارد، ادامه داد: با توجه به قوانین داخلی‌مان و رعایت آن از سوی مؤسسات مالی و اعتباری کشور این سازمان نمی‌تواند ادعا کند که ایران قوانین مبارزه با پولشویی را رعایت نکرده است.

وی همچنین با بیان این‌که در روزهای اخیر چهاردهمین گزارش آژانس انرژی اتمی منتشر شده و در آن تاکید شده که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است، اظهار کرد: با توجه به فرصت چهار ماهه‌ای که مجدداً برای ایران تعیین شده است اروپایی‌ها تلاش خواهند کرد که از این فرصت برای ایجاد فشار‌های روانی و تحت فشار قرار‌دادن ایران جهت پیوستن به این سازوکار استفاده کنند و در جامعه نیز برخی از مسئولان دلایلی برای پیوستن ایران به این سازوکار مطرح می‌کنند که مبتنی بر واقعیت نیست.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: فرصت مشخص شده برای پیوستن ایران به این سازوکار در واقع ظرفیتی را برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فراهم می‌کند که با فشار چند وجهی تلاش کنند که ایران را مجبور به پیوستن به این سازوکار کنند.

دسترسی سریع
رویداد