رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس كمیته نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام: کارشناسان معتقدند مضرات پالرمو و CFT بیشتراز منافع آنها است

شقاقی با اشاره به روند تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام درارتباط با لوایح CFT و پالرمو گفت: این لوایح مخالفان جدی دارد و همین موضوع روند بررسی آن را طولانی‌تر کرده است.

1397/12/12
|
16:00

وحید شقاقی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان این که حساسیت این لوایح می‌طلبد که این لوایح به صورت واژه به واژه مورد بررسی قرار گیرند، ادامه داد: آمریکایی‌ها تعریف روشنی از تروریسم ندارند و یکی از مسائل جدی در ارتباط با این لوایح بحث تروریسم است.

وی در همین راستا افزود: همان طور که می‌دانید غربی‌ها تروریسم را به دو تروریست خوب و بد تعریف می‌کنند واجماعی در مورد آنها ندارند. آنها در همین چارچوب حزب الله لبنان و حتی سپاه قدس رادر لیست گروه‌های تروریستی قرار می دهند واین اقدام آنها مثل آن است که ما نیروی نظامی آمریکا در افغانستان را جزو لیست گروه‌های تروریستی قرار دهیم.

شقاقی بیان کرد: از دیگر سو این سوال وجود دارد که اگر ما به این دو لوایح بپیوندیم چقدر احتمال دارد که ما از فهرست کشورهای پر ریسک FATF خارج شویم و دولتمرداران هنوز جواب مشخصی در این زمینه نداده‌اند برخی نیز این موضوع را مطرح می‌کنند که ممکن است با پیوستن با این لوایح ایران دچار تحریم‌های بیشتری به بهانه‌های چون مبارزه با تروریسم شود.

این اقتصاددان با تاکید بر این که مجمع تشخیص مصلحت نظام کار سختی را در پیش رو دارد و باید در برابر هر تصمیم خود پاسخگو باشد و در همین چارچوب طبیعی است که تصمیم گیری در این زمینه به طول بیانجامد، تصریح کرد: ابعاد کار در این زمینه پیچیده است و اگر طبق بررسی‌ها مشخص شود که ضرر پیوستن به این لوایح بیشتر از منافع آن است باید آن را رد کرد و تا آن جا که مشخص است تیم‌های امینتی و کارشناسی در مجمع تشخیص معتقدند که مضررات این لوایح برای ایران، بیشتر از منافع آن است.

دسترسی سریع
رویداد