رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

هانی زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو: تعریف روابط راهبردی جدید با سوریه از محورهای سفر وزیر خارجه است +صوت

کارشناس مسائل سیاسی گفت: سفر وزیر امور خارجه به سوریه از جهت ورود این کشور به دوران سازندگی بسیار مهم و راهبردی است.

1398/01/28
|
09:00

حسن هانی زاده، کارشناس مسائل سیاسی، در برنامه رویداد رادیو گفت وگو در خصوص اهمیت سفر وزیر امورخارجه به ترکیه و سوریه، اظهار کرد: این سفر در چار چوب رایزنی های مشترک ایران، سوریه، ترکیه و روسیه قابل تحلیل است .

وی افزود: این سفر بسیار مهم و راهبردی است به اعتبار اینکه سوریه در حال حاضر در مرحله گذار از یک بحران نفس گیر هشت ساله و ورود به مرحله جدید سازندگی است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: در حال حاضر کمتر از 4 درصد از اراضی سوریه همچنان در اختیار گروهک های تروریستی است و دولت سوریه در تلاش است تا در یک فرآیند زمانی کوتاه این گروهک ها را سرکوب و از سوریه خارج کند.

هانی زاده توضیح داد: در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان دیدار با آقای بشار الاسد رییس جمور سوریه و عماد خمیس نخست وزیر و ولید المعلم وزیر خارجه را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به محور های کاری وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ابتدا مسئله وجود نیروهای آمریکایی در شرق فرات و به طور مشخص در منطقه نفت خیز دیرالزور، حضور نیروهای ترکیه در قسمت های شمال سوریه مخصوصا در ادلب و همچنین حدود 4 درصد از اراضی سوریه که در اختیار گروهک های تروریستی، موضوع بازسازی سوریه و تعریف یک روابط راهبردی جدید مبتنی بر آینده جدید سوریه محورهای کاری آقای ظریف خواهد بود.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: در مرحله بعدی آقای ظریف دیداری با مقامات ترکیه ای خواهد داشت تا بتواند شرایطی را فراهم کند که دولت ترکیه نیروهای خود را از ادلب خارج کند تا از طریق یک همکاری مشترک منطقه ای بین ایران، سوریه وترکیه یک چارچوب مشخصی برای سیاست های امنیتی و نظامی سوریه ایجاد بشود.

وی افزود:در حال حاضر دولت سوریه یک طرح کوتاه مدت و میان مدت و دراز مدت برای بازسازی سوریه ارائه داده، در این بین ایران به دلیل داشتن تجربه طولانی در بازسازی شهرهای جنگ زده می تواند این تجربه را در اختیار دولت و ملت سوریه قرار دهد .

هانی زاده تصریح کرد: سوریه و ایران عمق راهبرد و استراتژیک یکدیگر هستند است و این مسئله پس از پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری رابطه استراتژیک بین دمشق و تهران پررنگ تر شده است و سفر آقای ظریف به بخشی از مشکلات موجود در سوریه پیایان خواهد داد.

وی در پایان یادآور شد: مسئله انتخابات اخیر در اراضی اشغالی و پیروزی حزب افراطی نتانیاهو تاثیراتی بر منطقه خواهد داشت که این موضوع نیز به طور طبیعی یکی از محورهای بحث آقای ظریف با مقامات سوری خواهد بود.

دسترسی سریع
رویداد