رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی: بازار رهن و اجاره متاثر از تولید مسکن است +صوت

فرهادیه گفت: بازار تولید مسکن متاثر از قیمت زمین و مصالح ساختمانی است و انتظار می رود امسال بازار رهن و اجاره نیز دستخوش این تغییر باشد.

1398/01/28
|
09:30

عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در برنامه رویداد رادیو گفت و گو در خصوص راهکارهای دولت برای بازار اجاره بهای مسکن، اظهار کرد: بازار رهن و اجاره همیشه متاثر از قیمت واقعی مسکن بوده است، در سال های گذشته همیشه نسبت وجود داشته و به نظر می رسد این مسئله کمابیش با فراز و فرودهایی در سال های آینده نیز برقرار باشد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته افزایش قیمت مسکن کاملا قابل تصور و پیش بینی بود، افزود: بازار تولید مسکن متاثر از قیمت زمین و مصالح ساختمانی است و انتظار می رود امسال بازار رهن و اجاره نیز دستخوش این تغییر باشد.

فرهادیه ادامه داد: موجرین برای اینکه بتواند واحدهایشان را رهن بدهند و دچار مشکل خالی بودن مسکن نشوند اصولا در فاز تعامل با مستاجرین برمی آیند.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: بحث اساسی کمک و حمایت دولت در حوزه مسکن است، ما در بازار مسکن در بخش تولید، خرید و اجراه سه فاکتور متقاضی، تولیدکننده و تامین مالی کننده(بانک ها و بازار سرمایه) را داریم که وزارت راه و شهرسازی به عنوان تنظیم کننده این سه عامل است.

وی توضیح داد: در بحث متقاضی در حال حاضر تعدادی از متقاضیان هستند که دهک های بسیار ضعیف جامعه بوده که باید نهادهای حمایتی مانند بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، سایر بنیاد ها و وزارتخانه بر این حمایت ها ارزش افزوده ایجاد کند تا برای مسکن قشر ضعیف برنامه ریزی شود و همچنین برای دهک های متوسط نیز دولت باید نقش تسهیل کننده را بازی کند.

فرهادیه بیان کرد: وزارتخانه نیز به عنوان ابزار کمکی از دو جهت حمایت کننده است؛ اول سازمان ملی زمین مسکن که زمین هایی را با قیمت های پایین و در بعضی توافقات بلاعوض در اختیار واحدهای حمایتی قرار داده است و مورد بعدی ارائه تسهیلات به دهک های میانی است.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: دهک های میانی که معمولا در شهرها ساکن هستند، اگر تسهیل گری برای آنها رخ بدهد دسترسی مسکن برایشان راحت می شود که در این راستا احداث 400 هزار واحد مسکونی در قالب افزایش ظرفیت های تولید و تعدیل بین عرضه و تقاضا در حال رخ دادن است.

فرهادیه توضیح داد: بر اساس طرح جامعی که سال 95 تهیه شده تقریبا باید سالی 700 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که این میزان با در نظر گرفتن مصرف خانوارهای جدیدی که در حال شکل گیری هستند، بافت فرسوده و ناپایدار شهری و مصرف سوم هم ذخیره واحدهای مسکونی است.

وی تاکید کرد: ما از برنامه تولید مسکن عقب هستیم و این عقب ماندگی در حال انباشت شدن است و نگرانی های زیادی را برای نظام ایجاد کرده است، لذا بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به جد وارد این موضوع شده ایم تا عقب ماندگی ها را جبران کنیم.دسترسی سریع
رویداد