صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

مشکینی گفت: با توجه به عدم تامین ملک مسکن در ماه های اردیبهشت تا تیر که فصل جابجایی مستاجران است، با افزایش قیمت های شدیدی روبرو خواهیم بود.

ابوالفضل مشکینی، کارشناس اقتصاد مسکن، در برنامه رویداد رادیو گفت و گو در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش وام مسکن افراد می توانند در شهر تهران صاحب خانه شوند و همچنین به شکوفایی صنعت مسکن منجر خواهد شد یا خیر، گفت: معمولا در بحث مسکن نگاه ها به سمت تهران متمرکز می شود، در حالی که حدود هزار و 322 نقطه شهری داریم.

وی افزود: 400 هزار واحد مسکنی که قرار است در تهران ساخته شود، در واقع در شهرهای جدید از جمله اندیشه، هشتگرد و مانند اینهاست، بنابراین به عقیده بنده باید ابتدا در سیاست گذاری تفکیکی بین کلانشهرها و شهرهای کوچک صورت بگیرد، سپس با توجه به نیاز شهرها برنامه ریزی برای مسکن انجام شود.

مشکینی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر برای همه شهرها یک نوع نسخه برای بخش مسکن در نظر گرفته می شود، اگرچه که گفته می شود میزان وام در شهرهای مختلف متفاوت است، اما نوع حل مشکل مسکن برای افراد نیازمند مسکن در شهرهای کوچک و بزرگ بسیار متفاوت است، ولی به دلیل اینکه قسمت زیادی از جمعیت در کلانشهرها هستند لذا تمرکز بیشتر بر روی این شهرهاست.

کارشناس اقتصاد مسکن گفت: دولت با ساخت این 400 هزار واحد مسکونی می تواند در بازار مسکن تحرکی را ایجاد کند، اما نمی تواند مشکلات مسکن که در 5 سال گذشته با آن مواجه بوده ایم را برطرف کند.

وی تصریح کرد: حدود 30 درصد خانوارهای کشور از طریق اجاره نشینی مسکن را تامین می کنند که 400 هزار واحد ساخت و ساز موجب شده از بازار 30 درصدی غافل شویم، لذا با توجه به عدم تامین ملک مسکن در ماه های اردیبهشت تا تیر که جابجایی مستاجران است با افزایش قیمتهای شدیدی روبرو خواهیم بود.

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک، در ادامه در خصوص ضرورت ابتکار عمل جدید در حوزه مسکن، اظهار کرد: باید از سنتی سازی به سمت صنعتی سازی پیش برویم که باید به سرعت در این خصوص اقدامات مقتضی را انجام دهیم.

وی افزود: همه مسئولان از ابتدای انقلاب تاکنون دغدغه فکری در رابطه با مسکن داشته اند، البته منهای پنج سالی که شخص رییس جمهور نیز اعلام کرد که به ساخت و ساز توجهی نشده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در حال حاضر وزیر مسکن، راه و شهرسازی از ساخت 400 هزار واحد مسکونی خبر داده است و شهرداری نیز از برنامه احداث مسکن امید صحبت هایی را مطرح کرده است.

خسروی در پاسخ به این سوال که در آستانه فصل نقل و انتقال مسکن و اجاره نشینی تمهیدات اتحادیه املاک برای برقراری انصاف برای اجاره نشین ها چگونه است، تصریح کرد: ما سیاست گذار بخش مسکن نیستیم و تنها امانت فروش مردم هستیم، وزارت راه و شهرسازی در سیاست گذاری سال جدید برای رونق تولید باید ساخت مسکن را مدنظر قرار دهد، چراکه 174 شغل کلیدی به آن وابسته است.

مرتبط با این خبر

  • علیلو: با آمدن رئیسی به مبارزه با فساد در صنعت خودرو امیدواریم

  • کاهش 210 هزار تومانی سکه نسبت به روزهای گذشته

  • بستن خلأهای قانونی دست مسئولان را از بیت المال کوتاه می کند

  • عربستان دنبال تشکیل ناتوی عربی است

  • آقایان با گوشت خوک و مشروب پذیرایی شدند

  • به بازار متشکل ارزی خوش بین نیستم

  • بخش اعظم ارز صادراتی در اختیار دولتی ها و خصولتی هاست

  • آیا تور آسیایی ظریف ترامپ را به بن بست می کشاند؟

  • قوه قضاییه با قاطعیت پرونده تحقیق و تفحص صندوق فرهنگیان را دنبال کند!

  • دولت با عدم عرضه مسکن موجب افزایش افسارگسیخته قیمت ها شده است