صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به بی اعتمادی ایران به غرب گفت: با توجه به اینکه اطمینانی به آمریکایی ها و اروپایی ها نیست، ممکن است اروپایی ها در آینده با دلایل و اقداماتی برجام را زیر سوال ببرند.

برنامه خبری تحلیلی " رویداد " پیرامون تصریح دکتر ظریف به گزینه خروج ایران از NPT در صورت تداوم عملکرد غرب در قبال برجام در مصاحبه با "فاکس نیوز" و در ارتباط تلفنی با هادی ثروتی تحلیلگر مسائل بین الملل از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

ثروتی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: غربی ها با شفافیت و صراحت می دانند جمهوری اسلامی چه اقدامی انجام خواهد داد به همین دلیل با وجود فضای صراحت در دیپلماسی ما، هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند و به راحتی از این فضا شانه خالی می کنند.

وی متذکر شد: اگر دیپلماسی ما در زمینه خروج از بحث NPT فعال تر باشد می توانیم به صراحت جریان های داخل 1+5 را تا حدی مجاب کنیم اما با توجه به اینکه ما قاطعیت در برخورد نداشتیم به نظر می رسد هم اروپایی ها و هم آمریکایی دست ما را خوانده اند و البته آنها هم تلاش دارند تا ما به این نقطه برسیم و از این فضا خارج شویم.

تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: در این زمینه دو رویکرد وجود دارد. اولین رویکرد رویکرد آمریکایی هاست که ترامپ از اردیبهشت سال قبل زیر میزد زد و به صورت یک طرفه از معاهده 1+5 خارج شد. در طرف دیگر نیز اروپایی ها بودند که آنها هم تعهداتی در برجام داشتند و به آن عمل نکردند.

ثروتی تاکید کرد: به نظر می رسد ما باید به صورت واقع گرایانه پیش رویم یعنی به این نکته توجه کنیم که آیا بودن ما در برجام منافعی برای ما خواهد داشت یا خیر؟ با توجه به اینکه اطمینانی به آمریکایی ها و اروپایی ها نیست ممکن است خود اروپایی ها در آینده با دلایل و اقداماتی برجام را زیر سوال ببرند.

وی افزود: ما باید مصلحت نظام را در نظر داشته باشیم و بررسی کنیم که آیا برجام منافع ما را تأمین می کند که البته این امر را بعید می دانم. دیگر چیزی از برجام نمانده است جز اینکه اروپایی ها ما را معطل می کنند بدون اینکه برای ما منافعی را در نظر گرفته باشند. لذا بهترین و واقع گرایانه ترین تصمیم برای نظام این است که با دستور مقام معظم رهبری و تصمیم گیران فضای جدیدی ترسیم شود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در پایان مصاحبه با رادیو گفت وگو گفت: معادلات نظام بین الملل به شدت تغییر کرده و فضاهای جدیدی در صحنه بین الملل ایجاد شده است. تمهدیدات خوبی را می توان از سوی دستگاه دیپلماسی و دستگاه سیاست خارجی دنبال کرد. نگاه دیپلماسی به این است که آمریکا و اروپا چه می کنند و دنیا را در این دو فضا خلاصه کردند. باید دستگاه دیپلماسی ما باید از این فضا خارج شود و فضاها و ابتکارات جدیدی را ترسیم نماید.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ