رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

بهشتی پور: آمریکا دنبال جنگ نیست

یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است حاکمیت آمریکا دنبال جنگ نبوده و سرمایه گذاری آن ها عملیات روانی روی ملت ایران است و به همین دلیل کار رسانه مهم است تا مردم بدانند با چه دولتی طرف هستیم.

1398/04/15
|
08:30

مجری: ظاهرا لاوروف خبر از توافق بین پوتین و ترامپ در خصوص کاهش تنش بین ایران و امریکا داده است. ارزیابی شما در اینباره چیست؟

بهشتی پور: بنده نمی دانم آقای لاوروف بر چه اساس این موضوع را گفته است ولی عملا توافقی بین روسیه و آمریکا حاصل نشده. به این دلیل که دیدگاه های روسیه و امریکا در موضوع برجام و رابطه با ایران متفاوت است. روسیه همچنان بر اجرای برجام مصر و معتقد است برجام را باید ادامه دارد. در حالی که آمریکایی ها در اردیبهشت سال 97 از برجام خارج شدند و قطعنامه سازمان ملل را نادیده گرفتند و کلیه مقررات بین المللی را در این زمینه زیر پا گذاشتند. اگر آن ها (یعنی روسیه و آمریکا) توافق کرده اند که تنش را در منطقه کاهش دهند، بیشتر شبیه تعارفاتی است که در مسائل دیپلماتیک مطرح می کنند. آنچه در خبرها آمده اینست که دو طرف درباره ایران، ونزوئلا، اوکراین و سوریه گفتگو کرده اند؛ بدون اینکه اعلام کنند در جزئیات به چه مواردی توجه کرده و درباره چه به توافق رسیده اند. در بیانیه کاخ سفید و روسیه رسما اعلام شده توافق دو طرف برسر ادامه گفتگو راجع به کنترل تسلیحات هسته ای بوده که چند ماهی است به حالت تعلیق درآمده. آن ها توافق کردند تا از چین بخواهند گفتگوها به صورت سه جانبه ادامه پیدا کند. چراکه چین به عنوان یک قدرت هسته ای در جهان مطرح است... وقتی دو طرف مسئله ای را اعلام نمی کنند؛ ممکن است به مواردی دیگر پرداخته و به توافقاتی دیگر رسیده باشند.

مجری: شما این را بخشی از سیاست های اعلامی روس ها می دانید. این پرسش مطرح است آیا گمانه زنی می شود که روسیه اولتیماتومی در این خصوص به آمریکا داده باشد؟ یعنی تا این حد به قضیه توجه داشتند و نگران تنش بودند که در حقیقت به شکلی آمریکایی ها را تهدید کرده باشند و یا شما این را در چارچوب دیپلماسی تبیین می کنید؟

بهشتی پور: اولا بعد از فروپاشی شوروی حتی یکبار هم روسیه به آمریکا اولتیماتوم نداده. بنابراین نمی دانم چنین اولتیماتومی داده شده یا نه و اگر هم داده شده برای نخستین بار بوده که پوتین چنین کاری کرده. روسیه در بخش مربوط به برجام اختلافات جدی با آمریکایی ها دارد و معقتد است برجام توافقی برای عدم اشاعه سلاح هسته ای است و به صلح و ثبات بین المللی کمک می کند و آمریکا با کنار گذاشتن این توافق موجب ایجاد تنش در مناسبات ایران و آمریکا و منطقه شده و نگاه روسیه از این جهت به امریکا نزدیک است ولی از جهت اینکه روسیه به خاطر ایران با آمریکا رو در رو شود، چنین سابقه ای را در عملکرد 26 سال گذشته روسیه بعد از فروپاشی شوروی سراغ نداریم.

مجری: البته جناب بهشتی پور در موارد متعددی در ماجرای اوکراین، اوستیا و آبخازیا، در ماجرای سوریه شاهد اولتیماتوم شدید الحن روس ها علیه آمریکا بودیم.

بهشتی پور: اولتیماتوم یعنی چه؟!

مجری: یعنی هشدار خیلی واضح نظامی.

بهشتی پور: روسیه در مورد اوکراین سیاست خود را عملی کرده و کریمه را گرفته و این آمریکا بود که به روسیه هشدار داد. روسیه اعاده حاکمیت کرده. کجا اولتیماتوم داده است؟ در سوریه بین ایران و روسیه علیه داعش همکاری شد و نیروهای تروریستی و تکفیری را از آن جا بیرون کردند. کجا به آمریکا هشدار دادند؟ در زمانی که اوباما رئیس جمهور بود، آمریکایی ها بودند که به طرف سوری هشدار دادند و روسیه وساطت کرد و کل تسلیحات شیمیایی که در اختیار سوریه بود تحت نظارت سازمان ملل نابود شد. بعد هم گفتند سوریه سلاح شیمیایی دارد و جو سازی کردند. یعنی روسیه به امریکا اولتیماتوم نداد؛ بلکه وساطت کرد و جلوی جنگ را گرفت و کل تجهیزات شیمیایی که در اختیار دولت دمشق بود را تحویل سازمان ملل دادند و از بین هم رفت.

مجری: البته موضوع بحث چیز دیگری است و شما هم حتما شواهدی دارید اما اگر خاطرتان باشد بر سر مسئله سلاح شیمیایی روس ها به امریکایی ها در خصوص حمله نظامی هشدار و اولتیماتوم دادند و بعد بر جمع آوری سلاح توافق کردند.

بهشتی پور: اولتیماتوم یعنی اگر شما حمله نظامی به سوریه کنید؛ ما با شما درگیر نظامی می شویم ولی روسیه چنین کاری نکرده. روسیه وساطت کرده و کل سلاح شیمیایی که در اختیار دولت دمشق بوده تحویل سازمان ملل شده.

مجری: پس حضرتعالی بر این نکته اصرار و پافشاری دارید که بیشتر جنبه دیپلماتیک داشته؟...

بهشتی پور: ممکن است بنده اشتباه کنم ولی بنده یک مورد هم سراغ ندارم....

مجری: می خواهم به پرسش خودمان بازگردم. بخشی از سیاست های ترامپ در روزهای اخیر به مسئله ریاست جمهوری و انتخابات بعدی باز می گردد ولی نظر سنجی ها نشان می دهد تعدادی از افراد که قبلا تا 37 درصد از شهروندان امریکایی با سیاست های ضدایرانی دولت ترامپ موافق بودند، در نظر سنجی جدید تقلیل یافته و به کمتر از 24 درصد رسیده اند. آیا ترامپ پیامدهای داخلی تنش با ایران را درک نکرده؟

بهشتی پور: اولا ترامپ بیش از اینکه یک سیاست مدار باشد، یک تاجر است و تاجر مآبانه در روابط بین الملل رفتار می کند. اما در آمریکا رئیس جمهور تنها تصمیم گیر نیست. البته رئیس جمهور اختیارات وسیع دارد ولی مجموعه حاکمیت آمریکا در مورد یک موضوع تصمیم می گیرد. در موضوع ایران هم مجموعه حاکمیت آمریکا تصمیم گرفته از طریق اعمال تحریم ها روی مردم ایران فشار بیاورند و از طریق فروپاشی درون مشکل را حل کنند؛ چراکه مردم در 40 سال گذشته اصلی ترین حامیان حکومت جمهوری اسلامی ایران بودند. این ها فشار را بر مردم می آورند تا مردم حمایت خود را از حکومت ایران قطع کنند. تجربه افغانستان و عراق را هم دارند و به گفته ترامپ 7 هزار میلیارد دلار خرج کردند و نتوانستند به نتایج مورد نظر برسند. بنابراین با کمترین هزینه و از طریق تحریم ها تصمیم گرفتند با ایران مقابله کنند. بنابراین دنبال جنگ نیستند. ترامپ هم این را می داند ولی در صحنه تبلیغات بازی می کند. افکار عمومی امریکا هم بیش از آنکه به سیاست خارجی بها دهد، به سیاست داخلی بها می دهد مگر بخشی از سیاست خارجی که روی مسائل داخلی تاثیر بگذارد. مثلا اگر جنگ شود و قیمت نفت گران شود و روی قیمت بنزین در آمریکا اثر بگذارد قطعا تاثیر منفی در انتخابات برای ترامپ دارد. عمده مردم آمریکا بیشتر به تحولات داخلی امریکا به ویژه مسائل اقتصادی بها داده اند. ترامپ هم این را به خوبی می داند و این جور مسائل بلوف سیاسی است. ترامپ فکر می کند با بیان شدید و بد می تواند حرف خود را عوض کند و در طول تاریخ امریکا بی سابقه است که رئیس جمهوری تا این حد تغییر موضع داده باشد. ترامپ در عرض دو سال و نیم 44 مقام آمریکا را تغییر داده است. این نشان می دهد ترامپ با ثبات نیست و نمی توان رفتارهای او را پیش بینی کرد. مجموع حاکمیت آمریکا دنبال جنگ نیست و سرمایه گذاری آن ها روی عملیات روانی روی ملت ایران است و به همین دلیل کار رسانه مهم است تا بدانند با چه دولتی طرف هستیم.

دسترسی سریع
رویداد