صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کرمی گفت: بحران عربستان و قطر به پروسه هویت یابی قطر در شورای همکاری خلیج فارس و منطقه خاورمیانه برمی گردد.

برنامه "رویداد " با موضوع تشدید دوباره تنش میان قطر و عربستان و تصریح قطر بر آمادگی برای دفاع در مقابل متجاوزان در ارتباط تلفنی با دکتر کامران کرمی تحلیلگر مسائل عربستان و منطقه از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

کرمی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه " رویداد " در رابطه با علت تشدید تنش ها بین قطر و عربستان گفت: تنش بین این دو کشور در سالهای قبل نیز بوده اما بحران فعلی به پروسه هویت یابی مستقل قطر در شورای همکاری خلیج فارس، منطقه خاورمیانه و تعریف نقش سرمایه گذاری اقتصادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی برمی گردد.

تحلیلگر مسائل عربستان و منطقه با اشاره به دیگر دلایل تشدید تنش ها بین این دو کشور گفت: فراز و فرودهای تحولات منطقه در سطح روابط دو جانبه و شورای همکاری خلیج از دیگر دلایل تشدید اختلافات بین قطر و عربستان است.

وی همچنین با اشاره به نقش آفرینی آمریکا در این خصوص اظهار داشت: آمریکایی ها یک بازی چندوجهی را در خاورمیانه و در شورای همکاری خلیج فارس به راه انداخته اند. به عنوان مثال مواضع آمریکایی ها در بحران بین کشورهای قطر، عربستان، بحرین و امارات سال 2017 دوپهلو بود و هم اکنون نیز نقش توازنگری را ایفا می کند تا از این بازیگران در شرایط مختلف منافع اقتصادی و سیاسی کسب کند.

کرمی با اشاره به نوع راهبرد خاورمیانه ای آمریکا در مواجهه با این تنش ها یادآور شد: اگر عربستان سعودی و اسرائیل به عنوان دو بازیگر برای مقابله با ایران نقش آفرینی کنند آمریکایی ها از قطر انتظار حرکت در چارچوب این راهبرد و در کنار عربستان و اسرائیل را دارند.

تحلیلگر مسائل عربستان و منطقه در خاتمه در رادیو گفت و گو متذکر شد: پتانسیل این بحرانی به اندازه ای هست که در شرایط مختلف منجر به تشدید تنش بین این بازیگران شود چراکه اختلافات بنیادی در سطوح دو جانبه بین آنها وجود دارد.

مرتبط با این خبر

  • عربستان، سیاست چماق و هویج را در ارتباط با قطر در پیش گرفته است