صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ایلاتی گفت: کسانی که ویلاهای چندهزار متری آنها همچنان برقرار است درکی از اجاره نشینی مردم و اراده ای برای حل مشکلات ندارند.

برنامه "رویداد " با موضوع طرح مبارزه با سوداگری و دلالی مسکن در ارتباط تلفنی با فرشید ایلاتی تحلیلگر حوزه مسکن از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

تحلیلگر حوزه مسکن در برنامه " رویداد " رادیو گفت و گو اظهار داشت: متاسفانه بدنه سیاست گذاری کشور ما به گونه ای است که در فصل اجاره منازل حرف های خوبی زده می شود اما مجدداً به فراموشی سپرده خواهد شد.

ایلاتی افزود: دولت در زمان اوج گرفتن اجاره مسکن در فصل تابستان طرح هایی را ارائه می کند اما عملا پیگیری نمی شود، لذا معتقدم طرح فعلی نیز از همان جنس است و به محض آرام شدن بازار فراموش خواهد شد.

وی در ادامه، کنترل بازار اجاره مسکن را امری ممکن و شدنی عنوان کرد و گفت: تحقق این موضوع فقط نیازمند اراده سیاست گذاران است که متاسفانه اراده ای در این خصوص وجود ندارد و بازار مسکن در حال حاضر کاملاً رها شده است.

تحلیلگر حوزه مسکن در پاسخ به این سوال که چگونه می توان دولتها را ملزم به کنترل بازار مسکن کرد؟ گفت: مسئولی که مستاجر باشد و فضای اجاره نشینی را تجربه کرده باشد دغدغه بیشتری نسبت به این مسئله دارد اما کسانی که ویلاهای چندهزار متری لواسان و شمیران آنها همچنان برقرار است هیچ درکی از اجاره نشینی مردم و اراده ای برای حل مشکلات ندارند؛ نمونه آن ویلای چند هزار متری وزیر سابق مسکن، آقای آخوندی بود.

ایلاتی رویکرد وزیر جدید مسکن را مثبت ارزیابی کرد و گفت: طرح های تولید پایدار مسکن و فعالیت در این حوزه رویکرد مثبتی است که وزیر جدید در دستور کار قرار داده است.

تحلیلگر حوزه مسکن با انتقاد از نبود بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت بازار مسکن گفت: تعداد مالکان، تعداد منازل، املاک تجاری و تعداد مستاجران مشخص نیست.

وی با اشاره به راهکارهای کنترل بازار مسکن تشریح کرد: گام اول شفافیت بازار مسکن و تعداد مالکان و مستاجران است که البته برای تحقق آن نیازمند "سامانه اطلاعاتی املاک و اسکان" هستیم.

ایلاتی ثبت دقیق معاملات مسکن را گام دوم کنترل بازار مسکن معرفی کرد و گفت: در حال حاضر بخش زیادی از قراردادهای اجاره مسکن به دلیل ضعف قوانین و مباحث فرهنگی ثبت نشده که در نهایت مستاجران متضرر می شوند.

تحلیلگر حوزه مسکن تأکید کرد: دولت باید ثبت کد رهگیری املاک را در اولین مرحله از اجرای طرح جدید الزامی کند.

وی با تأکید بر اینکه سوداگری بازار مسکن تنها با دریافت مالیات بر خانه های خالی کنترل نمی شود گفت: مالیات یک موضوع به هم پیوسته است و همه قوانین مالیاتی باید در کنار هم اجرا شوند.

ایلاتی تولید پایدار مسکن در بازه زمانی ده ساله را راهکاری برای کنترل بازار مسکن عنوان کرد و بیان داشت: باید از روش های تجربه شده در کشورهای موفق اروپا و شرق آسیا استفاده کنیم علاوه بر این، با هدایت سرمایه های مردم به بخش تولید می توان از دلالی های حوزه مسکن جلوگیری کرد.

مرتبط با این خبر

  • افزایش نرخ اجاره بهای مسکن در تهران

  • کاهش سود بانکی؛ افزایش اجاره بهای مسکن را درپی دارد

  • افزایش اجاره بهای مسکن باعث حاشیه نشینی می شود

  • مشکلات تمدید قرارداد اجاره به صورت غیر حضوری

  • کیفیت اجرای ساختمان، مشکل و چالش مسکن در کشور است

  • مالیات بر واحدهای خالی مانع از احتکار مسکن می شود

  • قانون مالیات بر خانه های خالی غیرقابل اجراست

  • نبود نظارت در بازار علت افزایش قیمت مسکن است

  • افزایش 30 درصدی اجاره مسکن در کلانشهرها

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است