صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ابوالفضل ظهره وند گفت: ما نباید از برجام خارج شویم، برجام باید در حالت احتضار بر دست اروپایی ها باقی بماند.

برنامه "رویداد " با موضوع دلایل متقن ایران در کاهش تعهدات برجامی در ارتباط تلفنی با ابوالفضل ظهره وند عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

ظهره وند در ارتباط زنده تلفنی با برنامه " رویداد " گفت: غربی ها به دلیل افزایش محدودیت ها در سطح بین منافع خود را در زیان دیگران تعریف کرده و می کنند و اینها اهل انصاف نیستند.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به خواسته های دو طرف ایران و غرب در برجام اظهار داشت: از طرفی غربی ها از فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی می کردند و از طرفی ما هم خواستار برداشتن تحریم ها بودیم. شرط اعتماد غربی ها هم در این بود که فعالیت های ما در سطح مورد نظر آنها تعریف شود که شد اما با این حال، حاضر به انجام تعهدات خود نیستند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 14 ماه از خروج آمریکایی ها از این قرارداد می گذرد و در این میان نه تنها کاری از دست اروپایی ها بر نمی آید بلکه اراده ای هم در این خصوص ندارند چراکه آمریکا آنها را تحت فشار قرار خواهد داد.

ظهره وند با بیان اینکه "صبر استراتژیک ایران" باعث ورود ایران به فضای توقف یا کاهش تعهداتمان شده افزود: این حداقل کاری بود که موفق به انجام آن شدیم.

وی با اذعان به اهمیت نوع بازیگری و دیپلماسی ایران در شرایط کنونی گفت: چهار به علاوه یک (منهای آمریکا) برای ما یک دستاورد است لذا شرایط ما خیلی بهتر از زمانی است که پنج به علاوه یک باشد. ما وارد مرحله ای شدیم که "جنازه در حال احتضار برجام" بر دوش غربی ها قرار گرفته و این برای ما یک فرصت است. اگر این جنازه را بر زمین می گذاشتند الان وارد برجام دو می شدند اما ما شرایط را در برجام یک حفظ کردیم.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: بنده از ابتدا هم امیدی به برجام نداشتم، برجام فقط در حد یک پروژه بود و هم اکنون نیز متوقف شده است اما در این شرایط نباید اجازه دهیم علیه ایران اجماع شکل گیرد و باید در همین فضای موجود برجام بازی کنیم.

وی با اشاره به مواضع روسیه و چین در این خصوص اظهار کرد: ما نباید دیپلماسی را تنها محدود به حوزه برجام بدانیم ضمن اینکه روسیه و چین و هیچ کشوری به خاطر رفاقت و دوستی برای دیگران موضع گیری نمی کند. ما باید تأثیر موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه ای و بین المللی را بر موقعیت دیگر کشورها نیز در نظر بگیریم.

ظهره وند در پایان مطلب، موقعیت فعلی را به نفع ایران عنوان کرد وافزود: ما هنوز از برجام خارج نشده ایم و نباید هم خارج شویم، برجام باید در حالت احتضار بر دست اروپایی ها باقی بماند

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست