صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر روابط بین الملل اظهار کرد: ما این اقدام را یک حرکت مقابله به مثل اعلام نکردیم و چنین تلقی از این موضوع نداریم بلکه جمهوری اسلامی ایران این اقدام را در جهت نقض قوانین بین المللی مطرح کرده است.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی و با حضور دکتر رضا کلهر تحلیلگر روابط بین الملل به روی آنتن رفت.

رضا کلهر با اشاره به اینکه در بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی هنگام عبور از تنگه هرمز، دلایل متعددی ذکر شده است، گفت: یکی از دلایل این است که این نفتکش تمامی هشدارها را نادیده گرفته و از طرف دیگر علائم و سیگنال هایی را که باید می فرستاده و می گرفته، دستگاه را خاموش کرده و بسیاری از نرم ها و هنجارهای بین المللی دریانوردی را رعایت نکرده است. از این جهت سپاه اقدام کرده و این نفتکش را به سمت ایران هدایت و توقیف کرده است.

وی با تاکید بر اینکه این نفتکش وارد حریم دریایی ایران شده است، تصریح کرد: این مسئله توسط برخی از کشورها و شرکت مالک این کشتی تکذیب شده ولی آنچه که واقعیت دارد این است که بدون مجوز وارد حریم دریایی ایران شده و نسبت به این قضیه ایران نیز عکس العمل بجا و به موقعی را نشان داده است.

این تحلیلگر روابط بین الملل متذکر شد: ما این اقدام را یک حرکت مقابله به مثل اعلام نکردیم و چنین تلقی از این موضوع نداریم بلکه جمهوری اسلامی ایران این اقدام را در جهت نقض قوانین بین المللی مطرح کرده است.
البته مورد توجه است وقتی که کشور انگلستان قوانین را نقضمی کند و راهزنی دریایی می کند و در بسیاری از موارد رعایت قوانین بین المللی را نمی کند نمی تواند انتظار داشته باشد که دقیقا همه حرکت های کشورهای دیگر مطابق قوانین باشد.

وی به واکنش انگلیسی ها در خصوص این موضوع اشاره کرد و بیان داشت: همواره غربی ها با زبان زور و قلدری صحبت می کنند و بعد از اینکه این نفتکش توقیف شد، جلسه اضطراری در انگلستان تشکیل شد و آن ها موضع گیری کردند و با زبان قلدری گفتند این اقدام می تواند پیامدهای جدی برای تهران داشته باشد. طبیعی است که اینگونه سخن گفتن و عدم احترام متقابل در دیپلماسی بین المللی نمی تواند معیار و ملاک و شاخص اصلی برای گفتگو با شد. از این جهت تا غربی ها این شیوه را کنار نگذارند باید منتظر برخوردهای اینچنین هم باشند.

کلهر افزود: متاسفانه کشورهای غربی و در راس آن ها آمریکا و به تبع آن ها انگلستان یک پارادایم ذهنی دارند و فکر می کنند با فشار حداکثری و با اعمال زور در سیاست های بین المللی توانسته اند کار خودشان را پیش ببرند و اراده شان را تحمیل کنند. اولین بار در جهان است که جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته، خلاف این را ثابت کرده و کاملا نشان داده که دیگر این قاعده در جهان حکم فرما نیست و دوران این کارها گذشته و باید وارد یک پارادایم و گفتگوی جدید با رعایت احترام متقابل شوند در غیر این صورت این حرکت ها ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که آن ها زبان خودشان را در سیاست بین الملل تغییر دهند.

وی با اشاره به همزمان بودن این اتفاق با تمدید توقیف 30 روزه نفتکش ایران، به ارزیابی این تنش ها پرداخت و گفت: انگلستان طبق سیاستی که از گذشته دارد یعنی انجام فشار حداکثری و به سرعت وارد مذاکره شدن، پیش بینی می کنم که انگلستان فوری وارد مذاکره می شود و سعی می کند تا این قضیه را به صورت متقابل حل و فصل کند.

مرتبط با این خبر

  • توقیف نفتکش بهانه ای که اروپا را نیز فریب می دهد

  • بریتانیا بعد از توقیف نفتکش فهمید واکنش جمهوری اسلامی بسیار جدی است

  • یکپارچگی محور مقاومت، عامل بازدارنده علیه هرگونه اقدام نظامی در منطقه است

  • توقیف زیست طبیعی فیلم را برهم می زند

  • کشف 2500 کیلو مواد مخدر صنعتی در شش ماهه نخست سال

  • مقصر توقیف رحمان 1400 مشخص نیست

  • اقدام توقیف نفتکش ایرانی از سوی بریتانیا به ضرر خودش تمام شد

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • اقدام تلافی جویانه حق مشروع ایران است

  • اروپا می داند ایران قاطعانه تصمیمات آتی را اجرایی می کند