رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ایزدی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: دوقطبی مذاکره؛ اینبار در امریکا

یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: در حال حاضر در ارتباط با موضوع ایران در بین دولتمردان آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد چراکه برخی می خواهند با ایران به توافق برسند و در مقابل عده ای خواستار افزایش فشار هستند.

1398/06/13
|
14:15
|

فواد ایزدی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با اشاره به تلاش های فرانسه برای میانجیگری بین ایران و آمریکا گفت: این میانجیگری در راستای منافع فرانسه و کشورهای اروپایی است.

وی بیان کرد: ترامپ با خروج از برجام تصور می کرد که خواهد توانست با خروج از برجام امتیاز بیشتری از ایران بگیرد و با تحریم ایران کاری بکند که ضمن اینکه تهران در برجام باقی می ماند زیر بار تحمل فشار حداکثری امتیاز بیشتری بدهد.

ایزدی ادامه داد: در واقع ترامپ در این موضوع هم خدا و هم خرما را می خواست ولی آنها در این زمینه به اهداف مورد نظر خود آن چنان که تصور می کردند، دست پیدا نکردند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: امریکایی‌ها از وضعیت پیش آمده نگران هستند، چرا که ترامپ در حوزه سیاست خارجی به موفقیتی دست پیدا نکرده است در حالی که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در این کشور برگزار خواهد شد.

ایزدی افزود: دولت ترامپ مانند دولت اوباما می خواهد از موضوع ایران برای خود یک موفقیت در سیاست خارجی ایجاد کند؛ البته در مورد نحوه ادامه کار و تعامل با ایران در حال حاضر در دولت آمریکا اختلاف نظر وجود دارد برخی از دولتمردان آمریکایی می خواهند با ایران به توافق برسند ولی برخی می گویند که روند فعلی را باید ادامه داد تا ایران زیر بار فشار حداکثری مجبور به دادن امتیاز شود.

وی با بیان اینکه به نتیجه رسیدن مذاکرات صورت گرفته بین ایران و فرانسه منوط به موافقت دولت واشنگتن است، گفت: در واقع اروپایی ها برای اینکه بتوانند ایجاد خط اعتباری بین ایران و اروپا را نهایی کنند، باید مجوز آمریکا را داشته باشند، در حالی که همانطور که اشاره شد در ارتباط با موضوع ایران بین دولتمردان آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد.

فواد ایزدی در این راستا خاطرنشان کرد: برخی از دولتمردان آمریکایی معتقد هستند سیاست فعلی آمریکا در مورد ایران به نتیجه نرسیده است چراکه آن ها به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی بودند ولی خواسته شأن محقق نشده است، عده ای دیگر به دنبال کسب امتیاز بیشتر از ایران بودند ولی در حال حاضر می‌بینند که نه تنها امتیاز جدیدی به دست نیاورده اند، بلکه امتیازات قبلی را نیز از دست داده اند.

این کارشناس مسائل سیاسی در عین حال تاکید کرد: تعدادی از آنها نیز تصور می‌کردند که با اعمال فشار حداکثری می‌توانند ایران را وارد یک درگیری نظامی کنند ولی در این زمینه نیز به نتیجه نرسیدند، این افراد با توجه به محقق نشدن خواسته هایشان به دنبال توافق با ایران هستند ولی گروه دیگر از دولتمردان در آمریکا همچنین معتقدند که باید فشار حداکثری بر ایران ادامه پیدا کنند و مخالف حصول توافق با تهران هستند.

دسترسی سریع
رویداد