صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل اروپا، بااشاره به همراهی ملکه و پادشاهی انگلیس با دولت این کشور در به تعلیق درآوردن مجلس عوام انگلیس اظهارکرد: پادشاهی انگلیس بخاطر مشارکت در اتخاذ چنین تصمیمی، هزینه سنگینی را خواهدپرداخت، چراکه این موضوع بازتاب منفی دارد.

مکی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو، با تاکید بر این که اقدام دولت انگلیس در به تعلیق آوردن مجلس عوام این کشور در راستای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا است ،تصریح کرد : این اقدام دولت انگلیس برخلاف قواعد لیبرال دموکراسی رایج در غرب است .

وی با بیان این که موضوع تحقق برگزیت و مسائل مرتبط با آن باعث ایجاد وضعیت پیچیده ای در وضعیت سیاست داخلی و خارجی انگلیس شده است ، خاطرنشان کرد :نخست وزیر فعلی انگلیس از طرفداران خروج سخت از اتحادیه اروپا است و در این راستا از ملکه انگلیس درخواست کرد که مجلس عوام این کشور را منحل کند .

مکی با بیان این که این اقدام با مخالفت جدی احزاب مخالف روبرو شده است ، اظهار کرد : احزاب مخالف دولت «جانسون » که در مجلس عوام حضور دارند به این اقدام اعتراض کرده و تاکید دارند که بدون کسب نظر مجلس عوام، دولت انگلیس نمی تواند موضوع برگزیت را عملیاتی کند و در مورد آن به صورت نهایی تصمیم بگیرد .

مکی با بیان اینکه پس از این اعلام موضع ، بوریس جانسون تهدید به برگزاری انتخابات زود هنگام کرد ولی احزاب مخالف با این موضوع مخالفت کرده و تاکید کردند که در ابتدا باید موضوع برگزیت مشخص شود و بعد از آن اگر لازم بود انتخابات زودهنگام برگزار شود‌ ،خاطرنشان کرد: 21 نفر از اعضای حزب محافظه کار در مجلس عوام انگلیس به طرح دولت جانسون در مورد نحوه انجام برگزیت رای مخالف داده اند و این باعث شده که حزب محافظه کار اکثریت خود را در مجلس عوام از دست بدهد.

این کارشناس مسائل اروپا با بیان این که تا پیش از این اتفاقات کاخ پادشاهی انگلیس تلاش می کرد که وارد ماجرا های سیاسی در این کشور نشود ، افزود :ولی در مورد موضوع اخیر بنا به درخواست دولت جانسون، ملکه انگلیس مجلس عوام را منحل کرد و قطعاً چنین تصمیمی هزینه سنگینی را به پادشاهی انگلیس تحمیل خواهد کرد، چرا که این موضوع بازتاب بسیار منفی در سطح افکار عمومی این کشور داشته است و این اقدام بر خلاف قواعد لیبرال دموکراسی رایج در غرب است.

مرتبط با این خبر

  • خروج لندن از اتحادیه اروپا باعث بیکاری تعداد زیادی از شهروندان انگلیسی می شود

  • ناتوانایی در ایجاد وحدت رویه ، ضعف بزرگ نخست وزیر بریتانیا

  • خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا غیر ممکن است +صوت

  • کشورهای اروپایی هزینه برگزیت را از انگلیس می ستانند

  • دزدان دریایی با اتحادیه اروپا به اختلاف خوردند

  • مشکلات سوخت، دارو و غذا در انتظار "انگلیس منهای اروپا"ست

  • ایران و اروپا در دوران پسابرگزیت به توافق می رسند؟

  • انگلیس؛ رو به فروپاشی...؟

  • برون رفت از برگزیت منجربه انتخابات زودرس در انگلیس می شود