صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یزدی زاده گفت: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید در شرایط جنگ اقتصادی تعلل کنند، به راحتی می توان قانون چک را اجرایی کرد و فرار مالیاتی را به حداقل رساند.

برنامه "رویداد" با موضوع علل تداوم فرار مالیاتی در اصناف پردرآمد و ناتوانی دولتها در پیشبرد راهکارهای بنیادین در این خصوص در ارتباط تلفنی با دکتر محمدرضا یزدی زاده کارشناس اقتصادی و مالیاتی و علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

یزدی زاده در مصاحبه با "رویداد" با اشاره به مهمترین عوامل فرار مالیاتی بیان داشت: این قضیه به تعریف ما از مالیات مبنی بر پرداخت اجباری غیرجبرانی برمی گردد.

وی افزود: بسیاری از افراد علاقه ای به پرداخت اجباری غیرجبرانی ندارند و مایلند از پرداخت مالیات فرار کند، حتی در کشورهایی هم که فرار مالیاتی کم است، افراد علاقمند به فرار مالیاتی هستند اما امکان فرار ندارند.

کارشناس اقتصادی و مالیاتی با اشاره به شاخص فرار مالیاتی عنوان کرد: در اقتصادهایی که خرید و فروش ها به صورت نقدی و غیرقابل ردیابی امکان پذیر است فرار مالیاتی هم گسترده می شود و از این رو کشورها به شدت در تلاشند تا نقل و انتقال مالی را کنترل کنند.

یزدی زاده کنترل نقل و انتقال مالی را تنها راه کنترل فرار مالیاتی دانست و گفت: زیرساخت ها و قوانین در ایران عامل فرار مالیاتی هستند اما مهمتر از همه، بحث چک حامل است، متاسفانه با وجود حذف چک حامل در "قانون جدید چک" اما نهایتاً دو سال به دولت وقت داده شد تا چک حامل را حذف کند.

وی یادآور شد: سیستم مالیاتی و سیستم برنامه ریزی کشور همیشه در تبیین اهم و فی الاهم دچار مشکل بوده است.

کارشناس اقتصادی و مالیاتی تأکید کرد: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید در شرایط جنگ اقتصادی تعلل کنند، به راحتی می توان قانون چک را اجرایی کرد و فرار مالیاتی را به حداقل رساند.

در ادامه "رویداد"، کریمی با اشاره به اهمیت و نقش مالیات در اقتصاد کشور گفت: رسیدن مالیات و درآمدهای مالیاتی به جایگاه واقعی خود نیازمند عزم ملی است.

وی با اذعان به غلفت از وصول مالیات به دلیل وابستگی اقتصاد و درآمدهای دولت به نفت بیان کرد: یکی از خلأها و کاستی های جدی در این خصوص نبود زیرساخت های اطلاعاتی از فعالیت های اقتصادی و تراکنش های بانکی و معاملات است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس متذکر شد: البته در سال های اخیر تلاش های خوبی صورت گرفته است، سامانه جامع مالیاتی کشور پیشرفت های خوبی کرده و از طریق ارتباط گیری با سامانه های جامع در سایر بخش درآمد واقعی مودیان را شناسایی کرده است.

این نماینده مجلس با تصریح بر عدم دسترسی کامل سازمان امور مالیاتی به تراکنش های بانکی گفت: البته مجلس این الزام را برای بانکها و دسترسی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات تراکنش های بانکی افراد پیش بینی کرده است.

وی همچنین با اشاره یک الزام قانونی دیگر در این زمینه گفت: طی کردن فرآیند وصول و پرداخت مبالغ بر همه حِرَف و صنوف و فعالیت های تولیدی و توزیعی از سمیر پُزهای بانکی نیز الزام دیگری است که قانونگذار برای سازمان امور مالیاتی پیش بینی کرده است.

کریمی با بیان اینکه خلأ قانونی در حوزه تقویت نظام مالیاتی وجود ندارد افزود: محدودیت ها در اجرای قانون مشکلاتی را ایجاد کرده است، از این رو باید ساختارهای مناسبی را برای جمع آوری اطلاعات از فعالیت های اقتصادی فراهم کنیم تا فرار مالیاتی غیر ممکن شود و به حداقل ممکن برسد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شناسایی تراکنش های بانکی را به عنوان گلوگاه جلوگیری از فرار مالیاتی معرفی کرد و گفت: کنترل سامانه ها باعث جلوگیری از فرار مالیاتی می شود.

مرتبط با این خبر

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود