رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به سفر روحانی به نیویورك؛ مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای حل مسائل منطقه ای و بین المللی

یک کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: جمهوری اسلامی همواره سعی کرده از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل برای حل مسائل منطقه ای و بین المللی به نحو مناسب استفاده کند.

1398/07/02
|
09:15
|

رضا سیمبر، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان این که مجمع عمومی سازمان ملل متحد باعث خوشنامی این سازمان در برابر شورای امنیت شده است، افزود :مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مانند یک تریبون آزاد است که نمایندگان کشورهای عضو می‌توانند نظرات خود را در مورد مسائل مختلف از طریق آن مطرح کنند تا دیگر کشورها نیز از آن اطلاع پیدا کنند.

وی بیان کرد: ساختار مجمع عمومی سازمان ملل متحد نسبت به شورای امنیت دارای بافتی دموکراتیک تر است چرا هر کشورعضو دارای یک حق رای است و تفاوتی بین کشورهای کوچک و بزرگ و قدرتمند و بزرگ نیست.

سیمبر در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد :این روند در مقابل ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد که در آن فقط کشورهای بزرگ عضو اصلی هستند و از حق وتو نیز برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه از سازمان ملل متحد به دلیل ساختارش نباید انتظار حداکثری داشت ،خاطرنشان کرد: برخی از ارکان سازمان ملل متحد مانند یونسکو، یونیسف و.. در عرصه بین المللی به صورت مناسب مشغول به کار هستند.

سیمبر خاطرنشان کرد: بنده این موضوع را قبول ندارم که صرفا به خاطر عملکرد شورای امنیت، کل ساختار سازمان ملل متحد را زیر سوال ببریم و بگوییم این سازمان هیچ کارایی و اثری ندارد.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به سفر رئیس جمهور به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایران در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب تلاش کرده از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل متحد به صورت مناسب برای بیان دیدگاه ها و همچنین طرح ابتکارات و ایده هایش جهت حل مسائل منطقه ای و بین المللی به نحو مناسب استفاده کند.

دسترسی سریع
رویداد