رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نائب كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: نظام یارانه پنهان انرژی در بودجه 99 اصلاح می شود

هادی قوامی از اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی در بودجه سال 99 خبرداد و افزود: یکی از منابع جایگزین، یارانه پنهان انرژی است.

1398/07/15
|
09:30

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بودجه سال 99 بدون نفت در ارتباط تلفنی با دکتر هادی قوامی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

قوامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: با توجه به اینکه قرار است بودجه سال 99 بدون نفت بسته شود و باید حداقل 140 هزار میلیارد تومان از منابع نفت را از بودجه خارج کنیم طبیعتاً باید منابعی جایگزین شوند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی در بودجه سال 99 خبرداد و افزود: یکی از منابع جایگزین، یارانه پنهان انرژی است که پرداخت می شود. ما سالانه 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان انرژی پرداخت می کنیم که اگر 10 درصد از آن را شفاف کنیم و در اختیار بودجه کشور قرار دهیم مبلغی حدود 90 هزار میلیارد تومان می شود بنابراین با اصلاح حامل های انرژی می توان شاهد تغییر در منابع درآمدی بودجه ای کشور باشیم.

وی همچنین با بیان اینکه اصلاح و یکپارچگی نظام مالیاتی در مجلس در حال انجام است گفت: این کار به درآمدزایی پایدار کمک می کند.

قوامی در ادامه مطلب، ساماندهی و بهینه سازی استفاده از دارایی های دولت، اصلاح ساختار دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و همچنین اصلاح سیاست های حمایتی را از سیاست های جایگزین کردن سایر درآمدها به جای نفت در بودجه برشمرد.

نائب کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: ارتقای ثبات، توسعه و عدالت، اصلاح نظام مالیه نفت و گاز، ساماندهی تعهدات دولت، اصلاحات نهادی در نظام بودجه ریزی و ارتقای سند بودجه به سند مالی بخش عمومی از مجموعه اقداماتی است که در طرح اصلاح ساختار بودجه در سال 99 مورد توجه قرار خواهد گرفت.

دسترسی سریع
رویداد