رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ثروتی: کاهش وابستگی به نفت؛ ادعایی که از دولتی به دولت دیگر منتقل می شود

نماینده ادوار مجلس گفت: همه روسای جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس، مدعی کاهش وابستگی بودجه به نفت اند درحالیکه هرسال این وابستگی را پنج درصد افزایش می دهند.

1398/07/15
|
12:30

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بودجه سال 99 بدون نفت با حضور دکتر موسی الرضا ثروتی نماینده ادوار مجلس و مشاور تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ثروتی در ابتدا با اشاره به اینکه مالیات و عوارض و واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای به عنوان منابع اصلی بودجه کشور شناخته می شوند، بیان داشت: واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای شامل نفت و گاز و مایعات است.

وی با اشاره به سهم 40 درصدی عوارض و مالیات و سهم 35 تا 40 درصدی نفت در بودجه کل گفت: مابقی منابع بودجه نیز از طریق انتشار اوراق مالی تأمین می شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ما سالی 5 تا 10 درصد وابستگی بودجه به نفت را کاهش می دادیم امروز این وابستگی به صفر می رسید گرچه هنوز هم این کار شدنی است.

وی با اشاره به شاهد مثالی در این خصوص افزود: به عنوان مثال کشور نروژ به هیچ عنوان کل درآمدهای نفتی خود را وارد بودجه نمی کند و فقط سرمایه گذاری می کند اما از آنجایی که درآمدهای نفتی بادآورده و راحتند تمام دولتها علاقمند به استفاده از این درآمد بوده و حتی افتخار هم می کنند. جالب اینکه همه روسای جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس، مدعی کاهش وابستگی بودجه به نفت اند درحالیکه هرسال این وابستگی را پنج درصد افزایش می دهند.

مشاور تنقیح قوانین مجلس با اشاره به شروط به صفر رساندن وابستگی بودجه به نفت بیان کرد: ما با اجرای صحیح قانون، اراده جدی دولت، افزایش پایه های مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و تولید نرم افزار جامع مالیاتی می توانیم وابستگی بودجه به نفت را تا حد زیادی کاهش دهیم.

ثروتی با اشاره به نقش اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: مرحله اول این است که ما اجرای قانون را با دید سیاسی همراه نکنیم و با رویکرد علمی کار کنیم. در حال حاضر یارانه های پنهان به بیش از هزار میلیارد تومان می رسد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سه نماینده مجلس روز گذشته درباره عدم تحرکات اقتصادی از وزیر خارجه سوال کردند و جالب این که قانع شدند اما نمی دانم مجلس به چه چیزی قانع شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت دو سال است که رایزن فرهنگی عراق را برای رایزنی اقتصادی در قطر به وزارت خانه معرفی کرده اما هنوز وزارت خارجه جوابی نداده است؛ این معنای اقتصاد مقاومتی است یا ضد انقلابی؟ باید دید که کدام ضد انقلابی در وزارتخانه لانه کرده که یک نامه وزیر صنعت را در این وزارتخانه معطل گذاشته است.

ثروتی مطرح کرد: اینکه دولت در حال حاضر نفت را از بودجه حذف می کند در واقع نفت را حذف نمی کند بلکه می خواهد بگوید که بودجه عمرانی وابسته به نفت است و در واقع کلاه به کلاه می کند و این به معنای حذف نفت از بودجه نیست.

دسترسی سریع
رویداد