رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

علیرضا محرابی: حضور نیروهای نظامی سوری در شمال این کشور توازن را به نفع مقاومت برهم خواهدزد

کارشناس مسائل بین‌الملل، بااشاره به لشکرکشی ترکیه به شمال سوریه گفت: با حضور نیروهای نظامی سوریه در شمال این کشور و کمک آن ها به کردهای این منطقه ،توازن قوا در شمال سوریه تغییر پیدا کرده است.

1398/07/24
|
14:25

علیرضا محرابی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، با اشاره به اینکه در چند وقت اخیر شاهد استقرار نیروهای دولتی سوریه در بخش های مختلف این کشور هستیم و حاکمیت دولت دمشق بر مناطق مختلف این کشور گسترش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: سوریه کشور قدیمی است که در آن اقوام مختلف سال های متمادی در کنار هم زندگی کرده اندد، البته در چند سال اخیر تروریست ها و برخی از کشورهای منطقه تلاش کردند که ثبات در سوریه را به هم بزنند، چنانکه اقوام و گروه های مختلف مردمی در این کشور در برابر هم قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه پس از جنگ چند ساله در این کشور در طی مدت اخیر، شاهد تثبیت ثبات در سوریه و انجام تلاش‌هایی برای حل سیاسی بحران این کشور هستیم، گفت: متاسفانه علی رغم این اقدامات اخیرا شاهد این هستیم ک دولت ترکیه با ادعای مسائل امنیتی و مبارزه با تروریست‌ها وارد شمال سوریه شده است و تلاش کرده در عمق 30 کیلومتری این کشور نفوذ کند.

این تحلیلگر روابط بین الملل ادامه داد: در جریان این تحولات کردها که در شمال سوریه مستقر هستند به کمک آمریکایی‌ها امیدوار بودند ولی عملکرد دولت واشنگتن نشان داد که کاخ سفید قصدی برای حمایت از گروه‌های جمعیتی و دیگر کشورها ندارد.

محرابی با بیان اینکه در پی این موضوع شاهد در خواست کمک کردها از دولت مرکزی سوریه برای حمایت از آنها در برابر ارتش ترکیه بودیم، خاطرنشان کرد: در همین راستا ، نیروهای نظامی سوریه وارد مناطق شمالی این کشور شدند و این باعث شد که توازن قوا در این منطقه تغییر کند و این اتفاقی بود که باید می‌افتد.

دسترسی سریع
رویداد