رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به اعتراضات اقتصادی مردم لبنان؛ ماهیگیری نفوذی ها از آب گل آلود لبنان

یک کارشناس مسائل غرب آسیا،علت اصلی اعتراضات اخیر در لبنان را مسائل اقتصادی عنوان کرد وگفت: برخی کشورها بدنبال این بودند که از وضعیت بوجود آمده در لبنان درجهت منافع خود وافزایش نفوذشان دراین کشور سوء استفاده کنند.

1398/07/28
|
15:30

مهدی شکیبایی، در مصاحبه با برنامه "رویداد "رادیو گفت وگو با بیان اینکه نقطه آغاز اعتراضات اخیر در لبنان به تصمیماتی باز می گردد که چندی پیش از سوی دولت این کشور اتخاذ شد، اظهار کرد: پیامد این تصمیمات بیش از آنکه موجب شکوفایی اقتصاد لبنان شود فشار اقتصادی را بر مردم این کشور افزایش داد. چنانکه شاهد این بودیم که قیمت لیر در برابر دلار کاهش پیدا کرد و قیمت سوخت و برخی از کالاها نیز افزایش چشمگیری پیدا کرد.

وی همچنین با اشاره به مخالفت مردم لبنان با تصمیم این کشور مبنی بر وضع مالیات بر تماس‌های اینترنتی، گفت: فشارهای اقتصادی نقطه آغاز اعتراضات در لبنان بود گرچه در ماه آوریل گذشته نیز اعتراضاتی به وضع معیشت از سوی تعدادی از مردم انجام شد اما در آن موقع این اعتراضات گسترش چندانی پیدا نکرد ولی در دور اخیر اعتراضات، دامنه آن افزایش پیدا کرده است .

شکیبایی با بیان اینکه در حال حاضر حزب "المستقبل "که در نقطه مقابل حزب الله لبنان قرار دارد مسئولیت امور در این کشور را بر عهده دارد و باید این حزب پاسخگوی اعتراضات و مشکلات پیش امده در لبنان باشد، ادامه داد: در جریان این اعتراضات گروه‌هایی که به حزب المستقبل نزدیک بودند به این حزب پشت کردند و نمایندگان خود را از کابینه سعد حریری بیرون کشیدند ولی حزب الله لبنان در کنار اینکه به اعتراضات مردم به خاطر فشار اقتصادی احترام گذاشت ولی تاکید کرد که باید در این موقعیت به دولت کمک کرد تا مشکلات را حل کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه برخی از کشورها به خاطر موقعیت جغرافیایی لبنان تلاش کردند که از اعتراضات اخیر در این کشور به نفع خود و در راستای گسترش نفوذ خود در این کشور سوءاستفاده کنند ،ادامه داد: حزب الله لبنان با رصد دقیق وضعیت و آگاهی از شرایط اعلام کرد که اگر خلع قدرتی در لبنان به وجود آید این به ضرر مردم لبنان خواهد بود و در همین چهارچوب اعلام کرد که باید به دولت کمک کرد تا بر مشکلات اقتصادی چیره شود و اکنون وقت خالی کردن پشت دولت نیست.

دسترسی سریع
رویداد