صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل غرب آسیا،علت اصلی اعتراضات اخیر در لبنان را مسائل اقتصادی عنوان کرد وگفت: برخی کشورها بدنبال این بودند که از وضعیت بوجود آمده در لبنان درجهت منافع خود وافزایش نفوذشان دراین کشور سوء استفاده کنند.

مهدی شکیبایی، در مصاحبه با برنامه "رویداد "رادیو گفت وگو با بیان اینکه نقطه آغاز اعتراضات اخیر در لبنان به تصمیماتی باز می گردد که چندی پیش از سوی دولت این کشور اتخاذ شد، اظهار کرد: پیامد این تصمیمات بیش از آنکه موجب شکوفایی اقتصاد لبنان شود فشار اقتصادی را بر مردم این کشور افزایش داد. چنانکه شاهد این بودیم که قیمت لیر در برابر دلار کاهش پیدا کرد و قیمت سوخت و برخی از کالاها نیز افزایش چشمگیری پیدا کرد.

وی همچنین با اشاره به مخالفت مردم لبنان با تصمیم این کشور مبنی بر وضع مالیات بر تماس‌های اینترنتی، گفت: فشارهای اقتصادی نقطه آغاز اعتراضات در لبنان بود گرچه در ماه آوریل گذشته نیز اعتراضاتی به وضع معیشت از سوی تعدادی از مردم انجام شد اما در آن موقع این اعتراضات گسترش چندانی پیدا نکرد ولی در دور اخیر اعتراضات، دامنه آن افزایش پیدا کرده است .

شکیبایی با بیان اینکه در حال حاضر حزب "المستقبل "که در نقطه مقابل حزب الله لبنان قرار دارد مسئولیت امور در این کشور را بر عهده دارد و باید این حزب پاسخگوی اعتراضات و مشکلات پیش امده در لبنان باشد، ادامه داد: در جریان این اعتراضات گروه‌هایی که به حزب المستقبل نزدیک بودند به این حزب پشت کردند و نمایندگان خود را از کابینه سعد حریری بیرون کشیدند ولی حزب الله لبنان در کنار اینکه به اعتراضات مردم به خاطر فشار اقتصادی احترام گذاشت ولی تاکید کرد که باید در این موقعیت به دولت کمک کرد تا مشکلات را حل کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه برخی از کشورها به خاطر موقعیت جغرافیایی لبنان تلاش کردند که از اعتراضات اخیر در این کشور به نفع خود و در راستای گسترش نفوذ خود در این کشور سوءاستفاده کنند ،ادامه داد: حزب الله لبنان با رصد دقیق وضعیت و آگاهی از شرایط اعلام کرد که اگر خلع قدرتی در لبنان به وجود آید این به ضرر مردم لبنان خواهد بود و در همین چهارچوب اعلام کرد که باید به دولت کمک کرد تا بر مشکلات اقتصادی چیره شود و اکنون وقت خالی کردن پشت دولت نیست.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد جزیره ای نهادهای فرهنگی در حوزه روایت گری دفاع مقدس

  • حمایت دولت از ورود بخش خصوصی به حوزه روایتگری دفاع مقدس

  • نهادهای متولی در تولید آثار روایی دفاع مقدس همسو عمل کنند

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

  • اگر به مافیای پشت پرده قاچاق کالا و ارز نپردازیم امیدی به توفیق در این حوزه نیست

  • زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم