رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

محمود دهقان: قانون اساسی سوریه؛ محور نشست مشترک ژنو

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به برگزاری نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در ژنو سوئیس اظهارکرد: این نشست با محوریت فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شده است.

1398/08/08
|
14:21

محمود دهقان ، در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت وگو، با بیان اینکه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به عنوان سه کشور ضامن روند آستانه در طی چند سال اخیر تلاش کرده اند که بحران سوریه را از طریق سیاسی حل و فصل کنند و در این زمینه موضوع تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه مورد موافقت قرار گرفته، چنانکه احزاب و گروه‌های مختلف سوری در روند سیاسی این کشور مشارکت داشته باشند، ادامه داد: در کنار این موضوع باید به این مسئله توجه داشت که مهمترین مانع برای فعالیت این کمیته و برگزاری انتخابات در سوریه حضور برخی از نیروهای مداخله گر خارجی و عوامل آن در سوریه بود ولی اکنون با توجه به شرایط سوریه و حاکمیت دولت این کشور بر حدود 90 درصد از سوریه به نظر می‌رسد که زمان آن رسیده که این کمیته به صورت جدی‌تر فعالیت خود را پیگیری کند و در این راستا شب گذشته اجلاسی با حضور وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه و نماینده سازمان ملل در امور سوریه در ژنو برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در این نشست بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و خارج شدن نیروهای مداخله گر از این کشور که بدون اجازه دولت دمشق به این کشور وارد شده اند ،تاکید شد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه سازمان ملل در راستای فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه تاکید بر آن دارد که باید تمام گروه‌های سوری در امور این کشور مشارکت داشته باشند، افزود : دولت سوریه نیز موافق این موضوع است ولی می‌گوید در حال حاضر امکان اجرایی شدن آن چندان وجود ندارد.

دهقان با بیان اینکه در اصل مراجعه به آرای مردم سوریه برای انتخاب ساز و کار آینده دولت این کشور اتفاق نظر وجود دارد ولی بحث‌هایی در مورد چگونگی مراجعه به این آراء مطرح است ،ادامه داد: برخی پیشنهاد کرده‌اند که سیستم طایفه‌ای و مذهبی که اکنون در عراق و لبنان حاکم است در سوریه نیز به وجود آید که البته این سیستم معایب خاص خود را دارد و سیستم مدرنی نیست. برخی نیز پیشنهاد کردند سیستم عراق قبل از سقوط صدام در این کشور حاکم شود که این نیزشیوه مخالفانی دارد و به نظر می‌رسد که بحث و گفت‌وگوها در این زمینه همچنان ادامه خواهد داشت.

دسترسی سریع
رویداد