رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

صدرالحسینی: اعتراضات مردمی نقشی در استعفای "حریری" نداشت

کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به استعفای "سعد حریری "نخست وزیر لبنان از سمت خود در روز گذشته اظهارکرد: اعتراضات مردمی در لبنان باعث استعفای سعد حریری نشد، بلکه این فشارهای خارجی بود که منجر شد که وی تصمیم به استعفا بگیرد.

1398/08/08
|
15:15
|

سیدرضا صدرالحسینی ، ظهر روز چهارشنبه در مصاحبه با برنامه" رویداد" رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه مردم لبنان در اعتراضات خود خواسته‌هایی را در مورد بهبود وضعیت معیشت در این کشور و مقابله با فساد مطرح کرده‌اند، گفت: سعد حریری و پدرش رفیق حریری مدت مدیدی قدرت را در لبنان بر عهده داشتند و اکنون زمان آن رسیده بود که سعد حریری پاسخگوی عملکرد خود به مردم این کشور و مطالبات آنها باشد.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مردم در لبنان در جریان اعتراضات در این کشور تاکید داشتند که سعد حریری به عنوان کسی که در راس قدرت قرار دارد باید پاسخگوی عملکرد خود باشد و تعداد کمی از مردم تاکید بر استعفای او داشتند،ادامه داد: در همین چهارچوب به نظر می‌رسد که سعد حریری بر اثر فشارهای خارجی تصمیم گرفته که از سمت خود استعفا بدهد، گرچه هنوز "میشل عون" رئیس جمهور لبنان نظر خود را در مورد این استعفا اعلام نکرده است و معلوم نیست که او استعفای حریری را خواهد پذیرفت یا نه؟

صدر الحسینی با تاکید بر اینکه با استعفای سعد حریری حکومت در لبنان با بن بست سیاسی مواجه نمی‌شود اظهار کرد: در همین چهارچوب رئیس جمهور لبنان می‌تواند فردی را به عنوان نخست وزیر موقت لبنان معرفی کند تا اداره امور را بر عهده بگیرد و در زمان مقرر نیز پارلمان نخست وزیر جدید را معرفی کند. همچنین رئیس جمهور لبنان با توجه به اختیارات قانون‌اش می‌تواند به صورت موقت مسئولیت‌های نخست وزیر را بر عهده بگیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اعتقاد بر اینکه سعد حریری با استعفای خود به نوعی از مسئولیت‌هایی که متوجه وی است شانه خالی کرده و این از جانب مردم لبنان پذیرفته نیست، افزود: برخی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای لبنان نقشه کشیده‌اند و در این راستا برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی لبنانی پیاده نظام این کشورها هستند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ،ادامه داد:‌ در طول 20 سال گذشته لبنان از یک ثبات نسبی برخوردار بوده و توانسته در مسائل منطقه‌ای و حوزه مقاومت نقش بازی کند. این موضوع قطعا مورد پسند برخی از کشورها و دولت‌ها نیست و آنها تلاش دارند در حال حاضر از وضعیتی که در لبنان وجود دارد ،به نفع خودشان استفاده کنند.

دسترسی سریع
رویداد