صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

وزیر پیشین کشور، با بیان اینکه از اروپایی ها خیری به ملت ایران نخواهد رسید، تاکید کرد :باید موضوع پیوستن ایران به FATF در یک فضای کار‌شناسی و بدون توجه به فشار دیگر کشورها از جمله اروپایی ها مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

علی محمد بشارتی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو ،با بیان اینکه وقتی طرحی در سطح کلان مطرح می‌شود طبیعی است،عده‌ای با آن موافقت و عده ای با آن مخالفت کند و نظرات مختلفی در این زمینه مطرح شود، گفت:موضوع پیوستن ایران به FATF نیز از جمله طرح‌هایی است که در مورد آن نظرات مختلفی مطرح است و باید این طرح در یک فضای کارشناسی و بدون توجه به فشارها مورد بررسی قرار گیرد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه در این بررسی ها باید مشخص شود پیوستن و یا عدم پیوستن ایران به سازوکار مالی، چه سود ها و مضراتی را متوجه کشور می‌کند، در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فشار برخی از کشورهای اروپایی جهت پیوستن ایران به FATF خاطرنشان کرد : ما مردم ایران در طول سال‌های پس از انقلاب هزینه‌های زیادی پرداخت کردیم که مستقل بمانیم و قطعاً تحت فشار اروپایی ها و دیگر کشورها در مورد منافع ملی کشورمان تصمیم گیری نمی‌کنیم.

بشارتی با بیان اینکه من در ابتدا موافق پیوستن ایران به این روند بودم ولی وقتی دیدم که اروپایی ها فشار آورده اند که ایران باید هر چه زودتر FATF را تصویب کند به این روند مشکوک شدم ، افزود : با توجه به سوابق تاریخی اروپایی ها و عملکرد نامناسب آنها در برابر ملت ایران، به طور طبیعی با هر طرحی که از طرف غرب مطرح شود ، با دیده شک و تردید برخورد می‌کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در بررسی‌های کارشناسی منافع و مضرات پیوستن ایران به FATF مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و سپس بر اساس «جمع جبری» در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود،توضیح داد : اگر ببینیم که منفعت کشور در گروه پیوستن به این روند است این موضوع تصویب خواهد شد، ولی اگر منفعتی نداشته باشد تصویب نخواهد شد .

وزیر پیشین کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه خیری از اروپایی‌ها به ما نمی رسد و ما نباید به آنها اعتماد داشته باشیم، گفت: در بحث برجام مشاهده کردیم که پس از خروج آمریکا از برجام اروپایی ها گرچه در ظاهر می گفتند از این توافق بین المللی حمایت می کنند ولی اقدام عملی برای تامین منافع ایران انجام ندادند.

بشارتی با تاکید بر اینکه ما باید با استقلال روی پای خود بایستیم گفت : باید در مورد این گونه مسائل صرفا بر اساس منافع ملی تصمیم گرفت و به تهدید اروپایی‌ها توجهی نکرد .

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست