صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

برنامه" رویداد" رادیو گفت وگو با موضوع حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین الاسد در ارتباط تلفنی با ابوالفضل ظهره‌وند به روی آنتن رفت.

ظهره‌وند، در مصاحبه با برنامه" رویداد" رادیو گفت وگو ، با بیان اینکه در جریان تحولات اخیر برخی از کشورهای اروپایی تصمیم گرفته‌اند که نیروهای خود را از عراق خارج کنند که در این ارتباط می‌توان به تصمیم آلمان و ایتالیا در این زمینه اشاره کرد، گفت: اقدامی که ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی توسط آمریکایی‌ها انجام داد بخشی از فرآیند برخورد سخت است که ایران در این زمینه طراحی کرده است ،بنابراین باید توجه داشت که ماجرا تمام نشده است و آنچه که ایران انجام داد یک واکنش راهبردی است که استراتژیست‌های آمریکایی‌ آن را آنالیز خواهند کرد چرا که پیام‌های مهمی را برای آمریکایی‌ها به همراه خواهد داشت .

وی با بیان اینکه خسارت وارد شده به آمریکا در پی حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد دارای ابعاد مختلف به خصوص اقتصادی نیز خواهد بود، گفت: اکنون شرایط آمریکا در عرصه جهانی شرایط خوبی نیست و ترامپ نیز از پشتوانه لازم برای انجام اقدامات نظامی برخوردار نیست.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه راهبردی که ایران برای پاسخ به آمریکا انتخاب کرد راهبرد مهمی بود، تصریح کرد: پیش‌بینی من این است که آمریکا با کمک متحدان خود تلاش کند که در مسیر تنش‌زدایی قرار بگیرد و وضعیت را بیش از این پیچیده نکند.

ظهره‌وند با اعتقاد بر اینکه وضعیت آمریکا در عراق مناسب نیست، در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است آمریکا از طریق پایگاه‌های نظامی که در کشورهای منطقه دارد بخواهد به ایران پاسخ بدهد و کشورهای منطقه به آمریکا در این زمینه کمک کنند، گفت: عقلانیت سیاسی اجازه چنین کاری را نمی‌دهد و همسایگان مانع از این کار خواهند شد که آمریکا از خاک آنها چنین کاری را انجام دهد .

وی ادامه داد: در کنار اینکه همسایگان علاقه‌مند نیستند تنش در منطقه ادامه پیدا کند اروپایی‌ها نیز نسبت به این موضوع نگران هستند چرا که بخش اعظمی از منابع انرژی اروپایی‌ها از طریق این منطقه تأمین می‌شود و وجود آرامش و صلح در این منطقه برای آن‌ها امری راهبردی است.

مرتبط با این خبر

  • انتقام موشکی ایران هیمنه نظامی جبهه استکبار و استعمار را در هم شکست

  • موضع قدرت ایران مانع از اقدام جدید آمریکا خواهد شد

  • بزرگ ترین وجه انتقام ایران، خروج کامل آمریکا از عراق است

  • انتقام ایران از آمریکا مشروع و قانونی بود

  • هیمنه آمریکایی ها در دنیا شکسته شده است

  • هزینه موشک ها را هم از آمریکا خواهیم گرفت

  • حمله موشکی سپاه نشان داد ادعای آمریکا مبنی بر قدرت سیستم‌های راداری گزاف است

  • تاثیرات سیاسی انتقام سخت ایران بیشتر از خسارات وارده به آمریکایی‌هاست

  • آمریکایی‌ها توان درگیری با ایران جهت تثبیت یا موازنه قدرت نظامی را ندارند

  • غافلگیری آمریکایی ها ادامه خواهد داشت