رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل منطقه: امریکا و ترکیه؛ دو مانع اصلی برسر راه ارتش سوریه

کارشناس مسائل خاورمیانه، با اشاره به تلاش های دولت سوریه برای پاکسازی منطقه ادلب و پیشروی های ارتش سوریه در این زمینه گفت: درحال حاضر آمریکایی ها و ترکها دو مانع اصلی برای پیشبرد این هدف هستند.

1398/11/20
|
14:45

حسین اکبری، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو، با بیان اینکه در حال حاضر ادلب به محلی برای تجمع نیروهای تروریستی در سوریه تبدیل شده است ، افزود : در طول این سال‌ها بسیاری از تروریست ها از نقاط مختلف سوریه به ادلب رفته اند و در آنجامتمرکز شده اند ،از طرف دیگر این منطقه در منطقه مرزی سوریه و ترکیه نیز قرار دارد و همه این مسائل دست به دست هم داده است که ادلب از نظر ژئوپولتیک و استراتژیک منطقه مهمی محسوب شود .

وی با بیان اینکه چند ماه پیش ، در جریان مذاکرات آستانه بین ایران ، ترکیه و روسیه توافق شد که نیروهای مسلح ترکیه و تروریست‌ها از منطقه ادلب عقب‌نشینی کنند و سپس بحران در این منطقه از طریق سیاسی و مذاکره حل شود و مسئولیت پیشبرد این موضوع بر عهده ترکیه قرار داده شد،گفت : ولی عملاً ترکیه برای حل این موضوع اقدامی انجام نداد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه با توجه به این وضعیت، ارتش سوریه تصمیم گرفت که برای خروج نیروهای تروریستی در این منطقه اقدام نظامی گسترده ای را انجام دهد و تاکنون توانسته برخی از مناطق در اطراف ادلب را پاکسازی کند ، تصریح کرد : اگر منطقه ادلب به طور کامل از حضور تروریست‌ها پاکسازی شود این موضوع باعث می شود که شرایط منطقه متفاوت شود چرا که آمریکایی‌ها و ترکها به نوعی اهرم فشار خود را در سوریه از دست می‌دهند.

اکبری با اشاره به وضعیت کنونی ارتش سوریه در عرصه میدانی ، خاطرنشان کرد: ارتش سوریه طی چند سال گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشته است ، ولی اکنون در وضعیت بهتری است چرا که در حال حاضر، دیگر داعشی وجود ندارد و نیروهای تروریستی مسلح در سوریه نیز همچون گذشته از توان نظامی برخوردار نیستند و از دیگر سو در داخل ارتش سوریه هم اتحاد و انسجام بیشتری نسبت به قبل به وجود آورده است ،همه این مسائل باعث می شود که شرایط در فضای میدانی سوریه برای ارتش این کشور متفاوت باشد.

اکبری ادامه داد: آمریکایی‌ها می‌خواهند اقدام نظامی سوریه در این منطقه را متوقف کنند تا از نیروهای تروریستی که در آن منطقه وجود دارد برای فشار به سوریه استفاده کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه، در مورد نقش ایران برای حل بحران به وجود آمده در این منطقه نیز گفت: یکی از راه حل ها برای حل این بحران توجه به مذاکرات آستانه و تصمیماتی که در آن گرفته شده است که یکی از اضلاع مهم این روند، ایران است.

دسترسی سریع
رویداد