صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یک تحلیلگر مسائل سیاسی، تصریح کرد: مجلس قوی، مجلسی است که مولفه‌های قدرت ملی کشور را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و عرصه بین‌المللی بتواند ارتقاء دهد و نیازها و مطالبات مردم را مبتنی بر افزایش قدرت ملی کشور برآورده سازد.

محمدجواد اخوان، در مصاحبه با برنامه" رویداد "رادیو گفت وگو، با بیان اینکه یکی از نیازهای امروز کشور این است که ما بتوانیم نمایندگان قوی‌ای را برای حضور در مجلس انتخاب کنیم. چرا که یک مجلس قوی می‌تواند به قویتر شدن کشور کمک کند، اظهار کرد: مجلس قوی، مجلسی است که مولفه‌های قدرت ملی کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و عرصه بین‌المللی را بتواند ارتقاء دهد و نیازها و مطالبات مردم را مبتنی بر افزایش قدرت ملی کشور پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی به نمایندگانی احتیاج دارد که از اراده کافی برای گرفتن تصمیمات قدرتمندانه و عزتمندانه برخوردار باشند و از دیگر سو بتوانند در مقاطع حساس امور را تشخیص داده و انتخاب درستی را انجام دهند، گفت: در واقع نمایندگان مجلس باید از تخصص لازم برای تشخیص درست مسائل برخوردار باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اهمیت انقلابی بودن نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: ساختار و استحکام قدرت در ایران درون زاست و قدرت برخواسته از اراده ملی است. به عبارتی دیگر قدرت کشور ما کاملا متکی بر اراده داخلی مردم است. در طی این سال‌ها تلاش‌های بسیاری از سوی ابرقدرت‌ها و نظام‌های سلطه جهت جلوگیری از اعمال قدرت توسط مردم صورت گرفته ولی خوشبختانه آنها در این مسیر موفق نبوده‌اند.

اخوان در همین راستا ادامه داد: بنابراین هر چه میزان مشارکت مردم در انتخابات بالاتر باشد مولفه‌های قدرت ملی کشور که نشان دهنده انسجام عمومی برای اعمال حاکمیت و تعیین سرنوشت توسط مردم است بیشتر خودش را نشان می‌دهد و افزایش مشارکت مردم در انتخابات نشان دهنده پایه‌های مستحکم این قدرت درون زاست.

وی با بیان اینکه هر چه میزان مشارکت مردم در انتخابات حداکثری باشد و نمایندگان مجلس با رای بالاتری وارد قوه مقننه شوند از توانایی و قدرت بیشتری برای حمایت از منافع مردم در عرصه داخلی و خارجی برخوردارند، در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند که احتمالا در انتخابات پیش رو مشارکت مردم کمرنگ خواهد بود با رد این مسئله گفت: با توجه به حضور با شکوه مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی نمی‌توانیم باور کنیم که گسستی بین جامعه و حاکمیت وجود دارد البته این به این معنا نیست که انتقاد و یا نارضایتی نیست ولی مردم به این نتیجه رسیده‌اند که راه اصلاح وضع موجود و عبور از چالش‌ها حضور در پای صندوق‌های رای است یعنی مسیر پیشرفت کشور از درون صندوق‌های رای عبور می‌کند و بر اساس تحلیل‌ها و نظرسنجی‌ها به نظر می‌رسد که ما در روز جمعه شاهد مشارکت پرشور مردم در انتخابات باشیم.

مرتبط با این خبر

  • مجلس در تراز انقلاب باید بدرستی برای نظام ریل گذاری کند

  • انتخابات در نظام جمهوری اسلامی بر پایه مردم سالاری دینی است

  • رئیس جمهور سوگند خورد خود را وقف ترویج اخلاق(!) و دین(!) در جامعه کند

  • دولت هنوز لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارائه نکرده است

  • همگرایی ملی و توانمندی احزاب از مزایای استانی شدن انتخابات

  • کاهش 50 درصدی مشارکت مردم با استانی شدن انتخابات مجلس

  • استانی شدن انتخابات؛ گامی برای جلوگیری از تبلیغات ناپسند نمایندگان

  • استانی شدن انتخابات، تعداد کاندیدها را کاهش می‌دهد

  • رای دادن به لیست بهتر از طرح استانی شدن انتخابات است +صوت

  • استانی شدن انتخابات مجلس باعث افزایش مشارکت مردم و پاسخگو کردن احزاب در کشور می شود