رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس كشور: دست ها را اصولی بشوئید/ به صورت خود دست نزنید

محسن لعل حسن زاده اظهار کرد : یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس «کرونا» شستن اصولی دست ها و عدم تماس دست‌ها با صورت است.

1398/12/10
|
14:16

لعل حسن زاده ،در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو، با تاکید بر اینکه مردم باید استرس را در مورد ویروس کرونا از خود دور کنند ، ادامه داد: این استرس باعث می شود که بیماری را بیشتر به سمت خود جذب کنند.

وی با بیان اینکه مردم ضمن دور کردن استرس از خود باید اطلاعاتشان را در مورد پیشگیری از ابتلا به این ویروس و علائم آن افزایش دهند، گفت : دوران کمون این بیماری 1 تا 14 روز است . این مقام مسئول در اورژانس کشور با بیان اینکه شایع ترین علائم ویروس کرونا، تب، خستگی، سرفه خشک و تنگی نفس است، تاکید کرد : فردی که مبتلا به ویروس کرونا شده باشد به مرور تنگی نفسش افزایش پیدا می‌کند و ممکن است در مواقعی نیز آبریزش بینی و گلو درد به همراه دیگر علائم این بیماری در فرد بیمار دیده شود.

حسن‌زاده با تاکید بر اهمیت مراقبت هر چه بیشتر از افراد سالخورده ،کودکان و زنان باردار خاطرنشان کرد : با پیشگیری می توان به صورت عمده ابتلا به این بیماری را کاهش داد که از جمله مواردی که باید حتماً از سوی مردم رعایت شود، شستن دست ها به صورت اصولی و عدم تماس دست‌های با صورت است.

وی در پاسخ به این سوال که مردم در هنگام ابتلا به این بیماری باید به کجا مراجعه کنند ، اظهار کرد : اگر فردی دارای گلودرد و آبریزش بینی ساده است می تواند در خانه استراحت کند ویا به مطب پزشک مراجعه کند ولی اگر علائم بیماری‌اش شدید باشد و احساس تنگی نفس داشته باشد می بایست به مراکز مجهز که در ارتباط با این بیماری در کشور در نظر گرفته شده اند، مراجعه کند تا از او آزمایش های لازم برای تشخیص کرونا گرفته شود.

وی با بیان اینکه درصد بالایی از افراد مراجعه کننده دارای علائم آنفولانزا هستند ،گفت: با توجه به استرس زیادی که در بین برخی از مردم وجود دارد، آنها با کوچکترین علائم تصور می‌کنند دچار کرونا شده است و ما در همین چارچوب با موج بالایی از افراد مراجعه کننده رو به رو هستیم.

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور در ادامه صحبت های خود با برنامه رویداد رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین عواملی که می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد خود مردم و رعایت نکات بهداشتی از سوی آنهااست، تصریح کرد : مردم تا حد امکان در منزل بمانند تا این ویروس میزبان پیدا نکند. وی همچنین با بیان اینکه با افزایش گرمی هوا تا حد زیادی این ویروس از بین می رود، در همین ارتباط توضیح داد: این ویروس در هوای سرد مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد ولی در گرمی فقط می‌تواند چند دقیقه دوام پیدا کند و انشاالله با گرم شدن هوا و رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم، شاهد کاهش این بیماری خواهیم بود .

حسن‌زاده همچنین با بیان اینکه این ویروس در سطوح صاف بیشتر می ماند بنابراین مردم باید این سطوح را حتما ضدعفونی کنند در بخش دیگری از صحبت‌های خود از مردم خواست به شایعاتی که در مورد این بیماری بعضا در فضای مجازی منتشر می شود، توجه نکنند.

این مقام مسئول در سازمان اورژانس در همین ارتباط افزود : در بحران ها یکی از عواملی که باعث افزایش بحران می‌شود شایعات است و ما از مردم می خواهیم که به مطالب مطرح شده در فضای مجازی که منبع آنها مشخص نیست توجه نکرده و از باز انتشار آنها نیز خودداری کنند .

دسترسی سریع
رویداد