رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مدیركل دفتر نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی: دو هزار میلیارد دلار ،گردش مالی غذای حلال در دنیا است

مدیرکل دفتر نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: امروزه غذای حلال تجارت بسیار بزرگی را در سطح دنیا به خودش اختصاص داده است؛ نزدیک به دو هزار میلیارد دلار گردش مالی غذای حلال در دنیا است .

1396/02/24
|
16:45

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع "سهم ایران از بازار حلال "، با حضور دکتر پیمان فلسفی مدیرکل دفتر نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی روانه آنتن شد.

دکتر پیمان فلسفی با بیان اینکه موضوع غذاهای حلال قبل از اینکه یک مسئله اقتصادی باشد و بخواهد در عرصه اقتصاد مطرح شود، یک بحث دینی و فقهی است، عنوان داشت: این موضوع هم در بین جهان تشیع و هم در بین عزیزان اهل سنت در کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی مطرح است.

وی تصریح داشت: مسئله حلال و حرام یکی از احکام الهی است که تمام مسلمانان نسبت به آن حساس هستند و باید در موضوعات مختلف اشراف داشته باشند و بدانند غذایی که مصرف می کنند، حلال یا حرام است.
وی درباره فقهی بودن حلال و حرام غذا نیز گفت: این بعد فقهی ریشه و مبانی خاص خودش را به همراه تاثیرات روانی و روحی و جسمی و اعتقادی در زندگی مسلمانان و انسان دارد. همین حالا غیر مسلمانان نیز به این موضوع واقف شده اند که غذای حلالی که مسلمانان استفاده می کنند حتما یک ویژگی متمایزی دارد که این میزان طرفدار دارد.

مدیرکل دفتر نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با تصریح بر اینکه غذای حلال با تمام اصول بهداشتی امروز دنیا مطابقت دارد، اظهار داشت: مسئله ای که هزار و 400 سال پیش توسط اسلام مطرح شده است، امروز با تمام استانداردهای بهداشتی تطبیق دارد. در قرآن کریم، آیات متعددی داریم که بر حلال بودن غذا تاکید دارد. این مسئله همچنین در روایات متعدد از ائمه اطهار نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی به مسئله اقتصادی غذای حلال اشاره کرد و افزود: در دنیا امروز موضوع غذای حلال به عنوان یک بحث اقتصادی در کنار مبانی دینی و اعتقادی مطرح می شود و تجارت بسیار بزرگی را در سطح دنیا به خودش اختصاص داده است؛ نزدیک به دو هزار میلیارد دلار گردش مالی غذای حلال در دنیا است که رقم بسیار بالایی است.

فلسفی اشاره کرد: کشورهایی مانند مالزی از 30 سال پیش شروع به استاندارد سازی موضوع غذای حلال در دنیا کردند و نخستین کشوری که به طور نظام مند و گسترده در این حوزه استاندارد سازی کرد، مالزی بود یعنی برند حلال را با نشان تجاری مشخصی عرضه کرد. پس از آن نیز کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد این عرصه شدند و گواهی نامه و برند حلال را عرضه می کنند.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
رویداد