رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

روح الله قاسمیان: قدرت دولت سوریه در شمال ادلب در گرو آزادسازی کامل ادلب

کارشناس مسائل غرب آسیا، اظهار کرد : اگر ادلب در شمال غرب سوریه به صورت کامل آزاد و پاکسازی شود، قدرت حاکمیتی دولت سوریه در شمال شرق فرات نیز گسترش پیدا می کند.

1398/12/12
|
11:47

روح الله قاسمیان، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و‌گو، در مورد آخرین تحولات ادلب گفت : در چند ماه اخیر دولت ترکیه بر خلاف توافق نامه «سوچی» و« آستانه» که بر اساس آنچه موظف بود تروریست ها را از نیروهای مردمی در ادلب جدا کند و با ابجاد پست دیده‌بانی در این منطقه بر عملکرد نیروهای تروریستی نظارت کند، عمل کرد.

وی با بیان اینکه در این مدت گروه های تروریستی نیز اعلام کردند که زیر بار توافق سوچی و نظارت دولت ترکیه نمی روند ،ادامه داد : با توجه به این تحولات دولت سوریه خود تصمیم گرفت که برای پاکسازی منطقه ادلب و اتمام حجت در این منطقه، نبرد ادلب را آغاز کند و تاکنون در این نبرد به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده چنانکه توانسته تعدادی از روستاها و شهرک های این منطقه را از حضور تروریست ها پاکسازی کند.

وی با بیان اینکه با شدت گرفتن عملیات ارتش سوریه و قلع و قمع گسترده نیروهای تروریستی در این منطقه، ترکیه احساس کرد در جریان این تحولات در حال باختن بازی است و در همین چارچوب تلاش کرد که روند تحولات را به هم بزند و ادوات جنگی و نیروی نظامی برای مقابله با ارتش سوریه وارد منطقه ادلب کرد، خاطر نشان کرد: در اواخر هفته گذشته در عملیاتی که نیروهای سوری و روسی برای پاکسازی ادلب انجام دادند تعدادی از نیروهای نظامی ارتش ترکیه که در مقر گروه‌های تروریستی حضور داشتند ، کشته شدند و تلفاتی به ترکیه وارد شد بعد از این این موضوع شاهد گسترش حملات پهپادی ترکیه به مناطقی در ادلب بوده‌ایم.

قاسمیان با بیان اینکه ترکیه، آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اینکه قدرت بازیگری در سوریه را از دست ندهند از تروریست هایی که در منطقه ادلب حضور دارند ،حمایت می کنند، ادامه داد : در حال حاضر ادلب آخرین پایگاه تروریست ها در سوریه است که در راس آنها « جبهه النصره» قرار دارد .

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: از دیگر سو ، دولت سوریه نیز با همکاری دولت های ایران ، روسیه و همچنین نیروهای مقاومت اصرار دارد که بر اساس حقوق مشروعی که در قوانین بین المللی به آن اشاره شده است تمام خاک خود را پاکسازی کند و حاکمیت خود را بر کل خاک سوریه مستقر کند .

وی با تاکید بر اینکه اگر ادلب در شمال غرب سوریه به صورت کامل آزاد و پاکسازی شود این موضوع باعث می‌شود که قدرت حاکمیت دولت سوریه در شمال شرق فرات نیز گسترش پیدا کند، افزود : در چنین شرایطی دولت سوریه اگر در پای میز مذاکره حاضر شود،دیگر نیازی ندارد که همچنان به همه کشورها باج دهد، مثلا استقلال گروه‌هایی مانند کردها را به رسمیت بشناسد یا ارتش دموکرات کردها که سالها است با آمریکا تعامل و همکاری دارد را بپذیرد ؛ بنابراین پاکسازی کامل ادلب یک فتح‌الفتوح بزرگ برای دولت سوریه خواهد بود تا حاکمیت خود را در بخش‌های وسیع‌تری از خاک سوریه گسترش دهد .

قاسمیان با تاکید بر اینکه این پاکسازی کامل ادلب هدفی است دولت سوریه از آن کوتاه نمی آید، ادامه داد: شورای امنیت سازمان ملل نیز اعلام کرده که حق دولت سوریه است که از حاکمیت خود دفاع کند و ترکیه نیز خارج از توافق سوچی عمل کرده است.

وی با بیان اینکه به نظرم ترکیه در آینده نزدیک روند نظامی در منطقه ادلب را متوقف می‌کند و سعی خواهد کرد که به توافق سوچی باز گردد و دولت سوریه را نیز متقاعد به اجرای آن کند گفت :دولت سوریه به کمک هم پیمانانش مصمم است که ادلب را پاکسازی کند و به نظرم در نهایت این منطقه از وجود تروریست ها پاکسازی خواهد شد و ترکیه یا مجبور خواهد بود که منطقه ادلب را ترک کند یا به همان موضوع نظارت و دیده بانی که در توافق سوچی موظف به اجرای آن شده است در خارج از محدوده ای که اکنون به آن ورود پیدا کرده است، بسنده کند.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات روز شنبه رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور ترکیه گفت: به نظرم این گفتگوی تلفنی و مذاکرات انجام شده اتمام حجتی برای ترکیه بود و نیروهای مستشاری ایران به همراه نیروهای مقاومت در کنار ارتش سوریه برای پاکسازی این منطقه از حضور تروریست ها حاضر خواهند شد .

وی همچنین اظهار کرد : قرار است به پیشنهاد ایران به زودی نشست سران سه جانبه ایران روسیه و ترکیه در تهران بر سر موضوع سوریه برگزار شود .

دسترسی سریع
رویداد