رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

حسین اكبری: ترکیه هدف نظامی مشخصی در صحنه میدانی ادلب ندارد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه، با اشاره به آخرین تحولات ادلب گفت : به نظر می‌رسد هدف ترکیه از جنگی که در ادلب آغاز کرده به دست آوردن یک برگ سیاسی در مذاکرات آینده است تا اینکه یک هدف نظامی مشخصی را دنبال کند .

1398/12/12
|
15:26

حسین اکبری ، در مصاحبه با برنامه «رویداد » رادیو گفت و گو، با بیان اینکه طبق توافق نامه های آستانه و سوچی دولت ترکیه موظف بود که زمینه ای را فراهم کند که تروریست‌ها از منطقه ادلب عقب‌نشینی کنند ولی دولت ترکیه به دلایل مختلفی نتوانست این اقدام را انجام دهد، افزود: در پی این تحولات، دولت سوریه تصمیم گرفت خود نسبت به پاکسازی منطقه ادلب اقدام کند و در همین چارچوب اقدام نظامی گسترده‌ای را در این منطقه آغاز کرد.

وی با اشاره به برخی از دغدغه های دولت ترکیه در ارتباط با هجوم پناهندگان از منطقه ادلب به داخل این کشور و تصمیم آنکارا مبنی بر باز گذاشتن مرزهایش جهت اینکه پناهندگان از این کشور به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنند، اظهار کرد: در جریان تحولات اخیر در ادلب ، ناتو و آمریکا به صورت تلویحی از ترکیه حمایت کرده‌اند ولی به نظر می‌رسد آنها بیشتر از اینکه به فکر سوریه و ترکیه باشند به دنبال این هستند تا بین روسیه و ترکیه شکاف ایجاد کند تا دولت آنکارا را از خریدن سلاح از دولت مسکو منصرف کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه از دیگر سو آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز بدشان نمی آید که جنگ در این منطقه ادامه پیدا کند، چرا که این موضوع به نفعشان است در بخش دیگری از صحبت‌های خود با برنامه رویداد رادیو گفت و گو به اشتباهات ترکیه در مورد بحران سوریه اشاره کرد و افزود: اشتباه اول دولت آنکارا این بود که در سال 2011 به این پیش‌بینی توجه کرد که دولت بشار اسد به زودی سقوط می کند چنان که دیدیم این پیش بینی درست از آب در نیامد و دولت بشار اسد همچنان تا به امروز مسوولیت امور در سوریه را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه پس از این اشتباه، دولت ترکیه به نوعی به سمت مذاکره با دولت سوریه رفت ولی در این زمینه اقدام جدی انجام نداد و این یکی دیگر از اشتباهاتش بود ،تصریح کرد : به نظر می‌رسد ترکیه در جنگی که در منطقه ادلب آغاز کرده بیشتر به دنبال به دست آوردن برگ سیاسی در مذاکرات آینده است تا اینکه بخواهد یک هدف نظامی مشخصی را در بر بگیرد.

اکبری همچنین با انتقاد از سیاست اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با موضوع سوریه افزود: در حال حاضر این سوال از اردوغان در محیط داخلی ترکیه و عرصه بین‌الملل وجود دارد که این کشور در طی 9 سال گذشته ای که با سوریه به نوعی درگیر جنگ شده است چه نتیجه‌ای به دست آورده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ، ادامه داد: با توجه به روند کنونی تحولات در ادلب در حال حاضر برای دولت ترکیه مهم است که به یک توافق سیاسی با سوریه دست پیدا کند تا بتواند از این مرحله عبور کند .
وی با بیان اینکه اردوغان در وضعیت بدی قرار گرفته است افزود : اگر اردوغان بخواهد شکستش را در داخل سوریه بپذیرد این باعث می شود که در عرصه داخلی ترکیه فشار زیادی به او وارد شود و افکار عمومی از او خواهند پرسید که چه دستاوردی این جنگ برای ترکیه داشته است این در حالی است که دولت سوریه در این جنگ چیزی برای از دست دادن ندارد.

اکبری در پایان صحبت‌های خود بار دیگر گفت: دولت ترکیه توجیه جدی برای حضور نظامی در ادلب سوریه ندارد و این حضور غیرقانونی است در حالی که حضورسوریه در آن منطقه کاملاً بر اساس حقوق بین الملل است که این کشور از آن برخوردار است.

دسترسی سریع
رویداد