رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

صدرالحسینی: شرایط کنونی عراق نامشخص و غیر شفاف است

یک کارشناس مسائل غرب آسیا ، با اشاره به استعفای«توفیق علاوی» از نخست وزیری عراق گفت: در شرایط فعلی ، حالتی نامشخص و غیر شفاف در عراق حاکم است .

1398/12/13
|
08:45
|

سید رضا صدر حسینی ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، در مورد آخرین تحولات عراق از جمله استعفای« محمد توفیق علاوی» از سمت نخست وزیری این کشور در روز یکشنبه اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در صحنه سیاسی و اجتماعی عراق در طی ماه های گذشته رخ داد چنانکه شاهد وقوع برخی از آشوب ها در این کشور بودیم ،فضا برای آقای« عادل المهدی» نخست وزیر عراق برای ادامه کار میسر نبود بنابراین ایشان استعفا دادند و محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب شدند تا کابینه دولت عراق را شکل دهند.

وی ادامه داد: ایشان از همه فرصتی که قانون برای تشکیل کابینه تعیین کرده است، استفاده کرد ولی در این مورد موفق نشد و در همین چارچوب در اواخر ساعات روز یک شنبه استعفای خود را اعلام کرد . او نتوانست در مورد تعداد قابل توجهی از اعضای کابینه خود رایزنی‌های مناسبی با فراکسیون های مختلف در پارلمان عراق داشته باشد و در همین چارچوب ادامه کار برای او میسر نبود .

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه این استعفا و عدم موفقیت توفیق علاوی برای تشکیل دولت نشان دهنده شکست ائتلاف «سائرون » در پارلمان عراق است، گفت: آقای علاوی با تلاش سائرون و همچنین حمایت «برهم صالح» رئیس جمهور عراق برای این سمت انتخاب شد ولی در جریان تشکیل کابینه نتوانست نظرات دیگر گروههای سیاسی عراق را جلب کند.

وی با بیان اینکه از چند روز قبل گروه های مختلف سیاسی در عراق متوجه شده بودند که علاوی نتوانسته کابینه را تشکیل دهد و احتمال استعفای آن وجود دارد ،افزود : با توجه با این استعفا در حال حاضر همچنان آقای عادل المهدی امور را در عراق اداره می‌کند که البته اختیاراتش زیاد نیست ولی امور جاری را به پیش می برد ، بنابراین نگرانی خاصی از سوی گروههای سیاسی عراق در مورد استعفای توفیق علاوی وجود نداشت .

این کارشناس مسائل غرب آسیا در همین چارچوب ادامه داد : باید به این موضوع توجه داشت که پارلمان عراق نیز یک سال بیشتر فرصت ندارد و اگر دولتی نیز مسئولیت امور را بر عهده بگیرد دولت« تعجیل» است و باید یک سال دیگر با برگزاری انتخابات پارلمانی، نخست وزیر و دولت جدید مشخص شود .

صدرالحسینی با اعتقاد بر اینکه این تحولات باعث شده که عراق در یک حالت غیر شفاف و نامشخص قرار بگیرد ، افزود : به طور معمول تا زمانی که دولت شکل گیرد بسیاری از امور مهم پیش نمی‌رود از طرف دیگر آقای برهم صالح رئیس‌جمهور عراق نیز فرصت زیادی برای معرفی گزینه جدید نخست وزیری ندارد و به نظر می‌رسد که بعید است کاندیدای بعدی که از سوی ایشان معرفی می شود بتواند نظر اکثریت پارلمان را به دست آورد.

صدرالحسینی با بیان اینکه تلاش دشمنان ملت و دولت عراق بر این بوده که در این کشور شاهد یک نوع بی نظمی و عدم آرامش باشیم ، در پایان صحبت‌های خود گفت: از سال 2006 که دولت و ملت عراق، آمریکایی‌ها را از این کشور اخراج کردند دولتهای مختلف مسئولیت در عراق را برعهده داشته اند و با فراز و فرود امور را به پیش برده اند به نظر می‌رسد این شرایط به مذاق دشمنان عراق و برخی جریان‌های سیاسی خیلی خوش نیامده است، بنابراین در تلاش هستند که این کشور را دچار تلاطم طولانی‌مدت کنند .

دسترسی سریع
رویداد