رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

حسین اكبری: اقدامات نظامی ترکیه به منظور امتیازگیری در مذاکرات سیاسی سوریه بود

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به توافق اخیر پوتین و رجب اردوغان روسای جمهور روسیه و ترکیه در ارتباط با ایجاد آتش بس در منطقه «ادلب» سوریه اظهار کرد: اقدامات نظامی ترکیه در ادلب به منظورگرفتن امتیاز در مذاکرات سیاسی بود .

1398/12/17
|
14:15

حسین اکبری، در مصاحبه با برنامه «رویداد »رادیو گفت و گو ، در ارتباط با آخرین تحولات در ادلب و رایزنی روسای جمهور ترکیه و روسیه در مورد این موضوع و توافقی که بین دو کشور در ارتباط با ایجاد آتش بس در ادلب صورت گرفت، گفت : بر اساس توافقی که بین ترکیه و روسیه انجام شد، دو طرف تصمیم گرفتند که توافقات آستانه و سوچی را در میدان و زمین اجرا کنند.

وی ادامه داد: همچنین قرار است نیروهای تروریستی از این منطقه عقب نشینی کنند تا دولت سوریه بتواند امنیت خود در این منطقه بر اساس توافقات سیاسی پیشین تضمین کنند .

وی بیان کرد: در حال حاضر ارتش سوریه به خاطر وقوع جنگ چند ساله در این کشور و مبارزه با گروه تروریستی داعش از توان و قدرت فوق العاده ای برخوردار است.

این تحلیلگر غرب آسیا افزود : دولت ترکیه نیز به این موضوع واقف است و می‌داند که اگر بخواهد در گیری در آن منطقه ایجاد شود ، ارتش سوریه در تحولات میدانی دست بالاتر را دارد.

اکبری ادامه داد: از دیگر سو معارضان و تروریست‌ها در سوریه نیز انگیزه چندانی برای ادامه مبارزه ندارند.

وی اظهار کرد: در همین راستا دولت ترکیه نیز نمی خواست درگیری های نظامی در این منطقه ادامه پیدا کند، در واقع دولت آنکارا به دنبال این بود از تحولات در ادلب و اقدامات نظامی در آن منطقه در مذاکرات سیاسی استفاده کند تا از این طریق بتواند کارتی را از آن خود کند.

اکبری همچنین با تاکید بر اینکه اگر درگیری ها در این منطقه گسترش پیدا می کرد، این موضوع نه فقط برای ترکیه بلکه برای کل منطقه باعث ایجاد مشکل می شد ، ادامه داد: دولت سوریه 10 سال است که درگیر جنگ داخلی است.

وی افزود: همچنین با گروه تروریستی داعش نیز مبارزه کرده است، بنابراین در صورت وقوع بحران و درگیری چیزی برای از دست دادن ندارد، در حالی که وضعیت ترکیه این‌گونه نیست و هرگونه اتفاق و تلفاتی از لحاظ داخلی و بین المللی فشاری جدی بر علیه دولت آنکارا ایجاد می کند.

دسترسی سریع
رویداد