رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نمایند مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس: عدم وجود سند ملی راهبردی سرزمینی بزرگترین مشکل کشور است

یک نماینده مجلس با توجه به اینکه آمایش سرزمینی نداریم، خیلی نمی توان گفت کار اساسی در حال انجام است زیرا نبود این سند بزرگترین مشکل کشور است و اساسا نمی دانیم در هر شهر چه ظرفیت هایی داریم.

1396/02/25
|
08:45


برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به شعار سال رهبری اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال و با حضور دکتر رسول خضری نمایند مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر رسول خضری با اشاره به شعار سال گفت: تکرار نامگذاری اقتصاد مقاومتی، تلنگری به دولت بود تا در این حوزه فعالیت بیشتری انجام دهد.

وی اضافه کرد: البته دولت یکسری موارد را برای فعالیت در این حوزه اعلام کرده است اما معتقدم تا زمانی که سند ملی آمایش راهبردی سرزمینی را در کشور را نهادینه نکنیم، همه این کارها مقطعی و حالت مسکن دارد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس ادامه داد: اگر بخواهیم کار اساسی انجام دهیم، باید کشور را از نظر ظرفیت های خدادای و منابع طبیعی بشناسیم و بر اساس اینکه هر نقطه چه ظرفیتی دارد، برنامه ریزی برای تولیدهای اشتغال زا انجام دهیم که در این 38 سال سند ملی راهبردی سرزمینی هنوز آماده نشده است.

وی با بیان اینکه وزارت خانه های مختلف بخش هایی را برای این مهم در نظر گرفتند، گفت: فرماندهی اقتصاد مقاومتی که آقای جهانگیری رئیس آن هستند، وزیر تعاون، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر اقتصاد هر یک به نوعی در این حوزه فعال هستند.

خضری در عین حال بیان داشت: با توجه به اینکه آمایش سرزمینی در این حوزه نداریم، خیلی نمی توان گفت کار اساسی در این حوزه در حال انجام است زیرا نبود این سند بزرگترین مشکل کشور است زیرا اساسا نمی دانیم در هر شهر چه ظرفیت هایی داریم.

وی تاکید کرد: باید برنامه ریزی دقیق و شفافی را برای اهداف و ابزار شفاف و دقیق داشته باشیم. این سه مولفه ابزار کامل مثلث اقتصاد و توسعه و تولید مبتنی بر اشتغال را مهیا می کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در برنامه ریزی دچار مشکل هستیم، عنوان داشت: حتی در اهداف نیز دچار مشکل هستیم یعنی نمی دانیم در فلان منطقه چه کاری باید انجام شود. به عنوان مثال در مکانی که باید کارخانه فولاد بسازیم، کار دیگری انجام می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که تا زمان ارائه سند آمایش چه کاری باید کرد، گفت: تا آن زمان باید برنامه ریزی ها و اهداف مان شفاف و دقیق باشد یعنی بر اساس مطالعات کارشناسی و دقیق و نه اقدامات احساسی باشد.

دسترسی سریع
رویداد