رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل غرب آسیا: «عدنان الزرفی» شانس چندانی برای نخست وزیری عراق ندارد

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به مخالفت گروه های شیعه عراق باکاندیدای پیشنهاد شده از سوی «برهم صالح » به عنوان نخست وزیر عراق گفت : «عدنان الزرفی» شانس چندانی برای نخست وزیری عراق ندارد.

1399/01/20
|
15:45
|

فرزان شهیدی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و‌گو ، در ارتباط با اقدامات اخیر آمریکا در عراق اظهار کرد : وضعیت کنونی عراق از نظر میدانی وضعیت پیچیده ای است.

وی با بیان اینکه طی چند روز اخیر آمریکایی ها پنج پایگاه نظامی خود را در عراق تخلیه کرده‌اند، گفت: این موضوع به معنای خروج آمریکایی ها از عراق نیست بلکه آنها نیروهای نظامی خود را جابجا کرده اند و به پایگاه‌هایی منتقل کرده‌اند که امنیت بیشتری در آن برقرار است که از جمله آنها پایگاه نظامی «عین الاسد» است، چنان که بتوانند در برابر حملات احتمالی به صورت متمرکز تر از خود دفاع کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا، دامه داد : همچنین گفته می‌شود عده‌ای از نظامیان آمریکایی در عراق با توجه به پایان مدت زمان ماموریت شان به کویت منتقل شده اند تا از آنجا عازم آمریکا شوند .

شهیدی با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌گویند که عراق در حال حاضر از نظر امنیتی چندان نیازی به حضور نیروهای نظامی آمریکا ندارد و ما می‌خواهیم از این کشور به صورت تدریجی خارج شویم، تاکید کرد : ولی آنچه که در صحنه میدانی عراق می گذرد بیانگر این موضوع است که آمریکایی ها قصد قطعی برای خروج از عراق ندارند و آنچه که این روزها انجام داده‌اند بیشتر نوعی جابجایی نیروها از پایگاهی به پایگاهی دیگر بوده است .

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه اخیرا وزیر امور خارجه آمریکا به عراق پیشنهاد داده که مذاکرات راهبردی بین دو کشور برگزار شود، خاطرنشان کرد: عراق نیز از این پیشنهاد استقبال کرده است و قرار است در ماه «ژوئن» اولین دور از مذاکرات برگزار شود و به احتمال زیاد در این دور از مذاکرات در مورد مسائل سیاسی،اقتصادی ،امنیتی، نظامی و همچنین خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق بحث و رایزنی شود .

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه با اشاره به وضعیت کنونی حاکم بر عراق گفت: همچنان در این کشور شاهد خلا دولت هستیم و به نظر می‌رسد که آقای عدنان الزرفی که از سوی برهم صالح رئیس جمهور عراق به عنوان کاندیدای پیشنهادی برای سمت نخست وزیری این کشور انتخاب و معرفی شده است ،چندان شانسی برای در دست گرفتن این مسئولیت ندارد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ، با بیان اینکه گروه‌های شیعه عراقی چندی پیش در نشستی که که با یکدیگر داشتند ، بر روی گزینه جدیدی برای تصدی سمت نخست توافق کردند، تصریح کرد : با توجه به این تحولات آقای الزرفی یا خودش از پذیرش این مسئولیت استعفا می دهد یا اینکه در پارلمان رای اعتماد لازم را کسب نمی‌کند .

دسترسی سریع
رویداد