رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

در صورت تداوم وضعیت فعلی بازار؛ قیمت خودروهای ایرانی به بالاتر از 100 میلیون تومان می رسد

یک کارشناس صنعت خودرو ، با اشاره به رشد لجام گسیخته قیمت خودرو در بازار گفت: اگر همین روند ادامه پیدا کندتا چند ماه دیگر ماشینی زیر 100 میلیون تومان در بازار نخواهیم داشت.

1399/02/10
|
15:30
|

فرید زاوه ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو ، در ارتباط با افزایش قیمت خودرو در کشور تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها و لجام گسیختگی اقتصادی در کشور، فقط محدود به بازار خودرو نیست چنانکه در حال حاضر بازار مسکن وضعیت بدتری از بازار خودرو دارد.

وی با اعتقاد این که همه این مسائل متاثر از سیاست‌های دولت در حوزه اقتصادی است، گفت: بیش از 5 دهه است که اقتصاد کشور حالت انبساطی به خود گرفته است و اکنون شاهد اثرات این موضوع هستیم.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به نامناسب بودن فضای کسب و کار در کشور اظهار کرد : این موضوع در کنار عوامل دیگر باعث می‌شود که نقدینگی در کشور به جای اینکه به سمت تولید برود به سوی بازار مصرف سوق پیدا کند و این خود موجب افزایش قیمت‌ها شده است.

زاوه با بیان اینکه در چند سال اخیر شاهد چندین برابر شدن قیمت خودرو و مسکن بوده‌ایم ، ادامه داد : این موضوع بیانگر این مسئله است که سیاست‌های اقتصادی که از سوی مسئولان امر در پیش گرفته شده، اشتباه است.

وی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند، خلق نقدینگی و پول از سوی بانک‌ها منجر به افزایش ثروت در کشور می‌شود، گفت: این نگاه غلطی است و بعضی از مسئولان تصمیم گیر متوجه نیستند که پول و ثروت دو مقوله جدا از یکدیگر هستند و با هم تفاوت ماهوی دارند.

این کارشناس صنعت خودرو در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از سیاست‌های وزارت صمت در زمینه خودرو اظهار کرد: وزارت صمت بازار خودرو را به شدت بسته است و انحصار گرایی به وجود آورده و این باعث وارد شدن خسارت های بزرگ به این صنعت شده است .

زاوه با بیان اینکه تنها راه این است که به سمت آزادسازی حرکت کنیم و فضای تولید و حتی واردات را در این عرصه بازکنیم ،افزود: به خاطر سیاست های در پیش گرفته شده ،شرکت های تولید کننده خودرو نیز در چند سال اخیر ضرر زیادی کرده اند و برای جبران این خسارات به منابع بانکی متوسل شده‌اند که این خود زمینه ساز افزایش تورم در کشور شده است.

وی با بیان اینکه بازار خودرو با نرخ رشد بالایی مواجه است ، خاطر نشان کرد: اگر همین روند ادامه پیدا کند تا چند ماه دیگر ، خودرو زیر 100 میلیون تومان در بازار نخواهیم داشت و این باعث می شود که توانمندی مردم برای خرید خودرو هرچه بیشتر کاهش پیدا کند و این کاهش قدرت خرید ،زمینه‌ساز ایجاد رکود در بازار خودرو خواهد شد.

دسترسی سریع
رویداد