رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

روح اله ایزدخواه: تحقیق و تفحص مجلس یازدهم چابک تر شود

یک نماینده منتخب مجلس یازدهم تاکید کرد: روند تحقیق و تفحص در مجلس، باید ساختارمند وچابک تر شود .

1399/02/27
|
14:59
|

روح الله ایزدخواه ، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت و گو، در ارتباط با موضوع فساد ستیری در مجلس و راهکارهای آن خاطرنشان کرد: در حال حاضر چندین راهکار در این زمینه مطرح است از جمله این که اصلاحاتی در ساز و کار داخلی مجلس ایجاد شود .

وی با بیان اینکه تاکنون نقش نظارتی مجلس بیشتر در حاشیه بوده است و باید در مجلس یازدهم به این موضوع توجه جدی تری شود ، گفت : بخشی از این موضوع به ساختار نظارتی مجلس از جمله کمیسیون اصل 90 و دیوان محاسبات باز می گردد .

ایزدخواه با بیان اینکه با مروری بر روند فعالیت های مجلس در چند دوره اخیر متوجه می شویم که حجم بیشتری از فعالیت‌های نمایندگان در حوزه تقنین بوده و همانطور که اشاره شد به نقش نظارتی کمتر توجه شده و باید در این روند تغییرات ایجاد شود، خاطرنشان کرد : بحث ایجادشفافیت در مجلس از جمله شفافیت آرا، مذاکرات کمیسیون ها و شفافیت مکاتبات نمایندگان از دیگر مسائل مهم در این زمینه است .

وی با بیان اینکه در برخی مواقع با موضوع تضاد منافع از سوی نمایندگان مواجه می‌شویم ،خاطرنشان کرد: مثلاً در دوره‌هایی شاهد این موضوع بودیم که نماینده‌ای عضو کمیسیون انرژی مجلس بوده و همزمان در برخی از شرکتهای نفتی نیز عضو هیأت مدیره بوده است در حالی که باید جلوی این گونه فعالیت‌ها گرفته شود ،یک نماینده نباید وابستگی به دولت و منافع دولتی داشته باشد تا بتواند آزادانه به وظایف خود در حوزه نظارتی عمل کند .

این نماینده منتخب مجلس یازدهم همچنین با اشاره به روند تحقیق و تفحص در مجلس و با اعتقاد بر اینکه باید در این روند اصلاحاتی به منظور ساختارمند شدن موضوع صورت بگیرد،گفت: وقتی موضوع تحقیق و تفحصی مطرح می شود، نمایندگان ارائه کننده نباید درخواست خود در این زمینه را پس از مدتی پس بگیرند و باید این زمینه فراهم شود که روند تحقیق و تفحص به صورت کامل و در زمان کوتاهی انجام شود .

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: برخی از دستگاه‌ها در فرایند تحقیق و تفحص آنقدر تعلل و موانع ایجاد می کنند ،تا مدت زیادی از این موضوع بگذرد و پس از گذشت زمان این تحقیق و تفحص از «حیزانتفاع» خارج شود، بنابراین در همین چارچوب ضروری است که فرایند تحقیق و تفحص چابک تر شود.

ایزدخواه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد ایجاد شفافیت در بازار خودرو و روند مربوط به آن نیز گفت : مسائل خودرو مبهم نیست مشکلات مربوط به آن مشخص است از جمله این که در بحث واگذاری سهام شرکت های خودروسازی اصل 44 قانون اساسی دور زده شده است و از سوی دیگر شکاف قیمتی که بین کارخانه و بازار وجود دارد رانت و فسادی را ایجاد کرده و باید این موضوع مدیریت شود .

ایزدخواه همچنین با اعتقاد بر اینکه یک نوع انحصار مدیریتی در درون این صنعت ایجاد شده است، اظهار کرد: باید مجلس و قوه قضائیه برای حل مشکلات در این حوزه ورود پیدا کنند.

این نماینده منتخب مجلس یازدهم همچنین در پاسخ به این سوال که عملکرد مجلس دهم در ارتباط با موضوع شفافیت اقتصادی را چگونه ارزیابی می کند ،افزود : ضعف مجلس دهم محصول ضعف مجالس در سه الی چهار دوره اخیر است در واقع مجلس شورای اسلامی از مجلس پنجم و ششم به بعد، به شدت ضعیف شد و وظایف و اختیارات قانونی خود را در خیلی از عرصه ها اعمال نکرد.

وی در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: بیشتر منتخبان مجلس یازدهم با شعار شفافیت، مبارزه با فساد و تحقق عدالت به میدان آمده اند و امیدواریم در هنگام حضور در مجلس نیز این مسیر را ادامه دهند، به سراغ مسائل اصلی بروند و از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای بپرهیزند .

دسترسی سریع
رویداد