رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نیم نگاهی به رویه تجارت در ایران؛ پوست موز مدیران زیرپای واردکنندگان؛ تصمیمی که سرمایه ملی را برباد داد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی درخصوص تعیین تکلیف محموله موز وارداتی گفت: این محصولات درشرف تخریب است چون مدیران در زیر باد کولر، از گرمای 40درجه بندر خبرندارد.

1399/02/30
|
16:20

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ سیدرضا نورانی با گلایه از قیمت حمل بار در کشور گفت: این معضل علاوه بر تولیدکننده، گریبان صادرکننده را هم می‌گیرد.

با افزایش میزان محصولِ تولید شده و ناتوانی در صادرات، قیمت حمل بار بدون هیچ ضابطه‌ای بالا می‌رود؛ از دیگر سو تراکم محصولات وارداتی و صادراتی در بنادر افزایش پیدا کرده.

[به تازگی فیلمی منتشر شد که صفی دو کیلومتری از کانتینرهای یخچالی در دو ردیف را در بندرعباس نشان می‌دهد. معطلی محصولات کشاورزی در مبادی که هر روز بیم تخریب آن‌ها می‌رود، تنها یک دلیل دارد! سوء مدیریت تصمیم گیران دولتی!]

*وقتی تولید زیر چرخ کامیون داران پنچر می‌شود

نورانی بروز چنین معضلاتی را ناشی از اشکال در زیر ساخت‌های صادراتی دانست و افزود: کسی با گران‌کنندگان حمل و نقل کاری ندارد و این رویه کاملا خودمحور اتفاق افتاده.

این تولید کننده محصولات کشاورزی، کانتینرداران شخصی را مقصر گرانی خودسرانه حمل و نقل دانست و از دیگر سو بی کیفیتی محصولاتِ دپو شده در این سوی مرز را موجب ضرر و زیان مضاعف صادرکنندگان دانست.

نورانی ابراز امیدواری کرد مدیران اندکی به خود آمده و سیستم تصمیمات جزیره‌ای را منحل کنند. مدیرانی که هر یک در وزارتخانه‌ای فعال بوده و تصمیمات‌شان به از دست رفتن بازارهای صادراتی جدید می‌انجامد.

*مدیرانی که از نعمت، نقمت می‌سازند

این در حالی است که با نزدیک شدن به فصل ترسالی و افزایش نزولات، پای صادرات همچنان می‌لنگد. نورانی در این رابطه از دپوی موز خریداری شده در بنادر به مدت دو هفته خبر داد و افزود: این محصول در شرف خرابی است و دلیل آن را موافقت نکردن بانک مرکزی برای تخصیص ارز عنوان می‌کنند.

وی با بیان این مطلب، توسعه صادرات غیر نفتی را نیازمند اصلاح زیر ساخت‌های صادراتی عنوان و به مدیران تصمیم گیر توصیه کرد جزیره‌های خود را جمع کنند: «ایران روی گنج سبز خوابیده است و امیدواریم مسئولانی پیدا شوند تا از این گنجینه بهترین بهره برداری را نصیب کشور کرده و این گرفتای‌ها را برای تولید کننده، وارد کننده و... ایجاد نکنند. »

*قصر بلورین فقط جای بانکی هاست

نورانی بار دیگر به داستان بی نتیجه موزهای ثبت سفارش شده اشاره کرد و گفت: بارها در اینباره مصاحبه کرده و نامه نوشتیم؛ اما یکسری مدیر که جلوی کولر نشسته و از بنادر و گرمای بالای 40 درجه آن خبر ندارند، [سرمایه ملی را بر باد می‌دهند]. پول این محصول واریز شده و حتی به تخصیص ارز نیاز ندارد.

مدیران بانک مرکزی در ساختمانی شیشه‌ای نشسته و کسی را به مجموعه خود راه نمی‌دهند. اما ببینید امارات رویه صادراتی خود را چگونه مدیریت می‌کند؟ کلیه نهادهای دخیل در تجارت این کشور، در یک طبقه از ساختمانی دور هم جمع شده و تصمیم گیری می‌کنند.

دسترسی سریع
رویداد