رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به مشكلات مناطق آزاد؛ زنگ خطری بیخ گوش شهرهای ایران!

معاون حسابرسی مالیاتی شرق استان تهران برخی مناطق آزاد فاقد حصارکشی را زنگ خطری برای اقتصاد کشور دانست و در اینباره توضیح داد.

1399/03/06
|
15:00

به گزارش میز "تجارت و بازرگانی" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ محسن ابراهیمی با اشاره به شکل گیری بازارهای خرده فروش در مناطق آزاد و مغایرت با اهداف قانونی گفت: از مناطق آزاد برای آمایش سرزمین استفاده کردیم که با هدف افزایش جمعیت این منطقه شکل گرفت و نگاهی به صادرات نداشت.

وی با اشاره به خارج بودن این مناطق از حوزه گمرکات اظهار کرد: معافیت مالیاتی در این مناطق مشروط است و اگر صادرات بعنوان هدف اصلی اتفاق افتد، هیچ خللی به روند کار تولید کنندگان داخلی بوجود نیاورده و حتی اگر تولید کننده ای در کشور با قصد صادرات دست به واردات مواد اولیه بزند، می تواند عوارض گمرکی خود را پس بگیرد.

به گفته ابراهیمی ورود کالای تولیدی به کشور، با هدف ضربه زدن به تولید اتفاق می افتد و مشول مالیات و عوارض گمرکی است و لذا قیمت تمام شده چنین کالایی گاه بیش از تولیدات داخل کشور می شود.
در این فرایند، صرفه با جنس تولید در داخل است و بنابراین معافیت مالیاتی به هیچ وجه ضربه به تولید داخل نیست؛ مگر اینکه صادرات اجناس تولیدی از همان منطقه آزاد اتفاق بیفتد.

ابراهیمی در عین حال گفت: برخی مناطق در کنار شهرها و در داخل کشور تعیین شده اند و مزیت آن نیز جای سوال دارد. از طرفی برخی مناطق آزاد حصارکشی نشده اند. مانند انزلی یا فرودگاه امام(ره) که ادامه روند فعلی برای اینگونه مناطق، خطرناک است.
شرایط مالیاتی مناطق آزاد بخوبی در قانون روشن شده؛ از طرفی مواد اولیه هزینه گمرکی ندارد و فرصتی برای تولیدکنندگان است. همچنین صادرات همواره مورد نظر تولید کنندگان در راستای جهش تولید است و دولت و مدیران مناطق آزاد باید هرچه زودتر بسترهای لازم را برای تولیدکنندگان آماده و در این مناطق سرمایه گذاری کنند.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
رویداد